Neden Hiç Bir Partiyi Ve HDP'yi Desteklemiyorum? – Dilaver Demirağ

Peki Selocan'ın bu arkadaşa cevabı ne olur? Brooking enstitüsünde beni seçin diyen Kılıçdaroğlu ile arasının iyi olması ne iştir, hatta CHP iyi oy alsa onlarla rahatça koalisyon yapmayacak mı bu konuda imalar yok mu? Bu durumdaki bir HDP'ye sözünü ettiğim yerli bir figür arayan arkadaş neden oy versin ki?

Bir arkadaş HDP'ye oy vermeme düşüncemi değiştirmemi önerdi. Bu arkadaş aslında bana şunu demek istiyor gibi algıladım "tehlikenin farkında mısın" "eğer HDP barajı aşamaz ise ensemizde boza pişirecekler ve o zaman sen HDP'yi eleştirdiğin rahatlıkta eleştiri yapamayacaksın. Tepemize Erdoğan kabusu bir çökecek, pir çökecek. Şu an kendi siyasal düşüncelerimizi öne çıkaran soyut bir idealizm zamanı değil".Bu arkadaşı ve HDP'ye oy talep eden bir çok sistem karşıtı ve muhalifi anlıyorum. Ama şu an yaşadıkları bu çıkmazın nedeni tam da facebook sayfamda dinle anarşi yan yana gelmez diyenler.

Bir başka arkadaşım da AKP'ye oy vereceğini söyleyerek dolaylı yoldan kendi çevresine "tehlikenin farkında mısınız" mesajı iletiyor. Onun gerekçesi de gayet meşru, şu an uluslararası güçlere kafa tutmak zorunda kalan, iktidardan düşürülmesi için bin türlü oyun çekilen, en sonda onun doğru bulduğum benzetmesi ile Cemaat denilen akrep tarafından sokulan Erdoğan'ın bu duruma maruz kalma nedenini milli duruşu ile bağlantılandırıyor.

Beni HDP'ye oy vermeye ikna etmeye çalışan arkadaşlara diyorum ki bu arkadaşı ikna ederseniz baraj sorununu çözmekle kalmazsınız ana muhalefetten iktidara giden yolu aşarsınız. Çünkü bu arkadaş yıllardır uluslararası güçlerin karşısında hazır ola geçen liderlerden sonra onlara kafa tutan, yerli silah sanayini geliştirme çabasına girişerek ulusal bağımsızlığı güçlendirme derdinde bir lider görüyor.

Peki Selocan'ın bu arkadaşa cevabı ne olur? Brooking enstitüsünde beni seçin diyen Kılıçdaroğlu ile arasının iyi olması ne iştir, hatta CHP iyi oy alsa onlarla rahatça koalisyon yapmayacak mı bu konuda imalar yok mu? Bu durumdaki bir HDP'ye sözünü ettiğim yerli bir figür arayan arkadaş neden oy versin ki? CHP kendisinden oy çalan HDP barajı aşsın diyerek jest yaparken neyi amaçlıyor sizce.

Peki bu durumda 50 yıldır bu ülkede Kemalizm'in zulmü altında inleyen Kürtler satışa çıkarılmış olmuyor mu, Şeyh Sait boşu boşuna ölmüş olmuyor mu?, Dersimde ağlayan anaların göz yaşları okyanus olmuyor mu?
HDP'nin tabandaşı PKK, IŞİD olgusunu çok iyi kullanarak IŞİD üzerinden oluşan İslamofobia rüzgarını yelkenlerine doldurmuyor mu, bu durumda Emperyalizm ile derdi olan ve AKP'ye oy vereceğini söyleyen arkadaş emperyalistler ile ballı lokma tatlısı olmaya can atan bir PKK'ye ve onu legal uzantısı HDP'ye oy verir mi ?
Peki 50 yıldır dışlanan yok sayılan dindar kitle sekiz mart kadınlar gününde ortaya zincirler ile getirilen çarşaflı kadın mizanseni karşısında HDP'ye olumlu bakar mı?

Soruları çoğaltmak mümkün arkadaşlar, beni, beyaz Türk anarşistleri, solcuları Nişantaşı'nın Bağdat Caddesinin genç ergenlerini ikna etmek yetmiyor. Sizin esas olarak mağdurlara bir şey söyleyebilmeniz ve bu söylediğinizde de samimi olmanız gerekir. HÜDAPAR İle kurşunlu dans edenler kaygılı dindarlara ne söyleyecek.

Siz gerçek mağdurları, sokak çocuklarını. göçmen işçileri (ki sizin güçlü olduğunuz tarlabaşında o zenciler sizin insanlarınız tarafından her geçen gün aşağılanıp, dışlanıyorlar.) kucaklamıyorsunuz. Buna mukabil bir çok zenci AKP'ye yakınlık duyuyor. Bu işte sizce bir gariplik yok mu?

Hindilere HDP bayrağı geçirip Hindi çobanı Kürt çocukları ile, Adalarda HDP ambalajlı su kapları ile kedilere güzellik yapan HDP'li Kürt çocukları tarlabaşı ve Beyoğlu Hacı Ahmet Mahallesinde kedileri taşlıyorlar. Kürt çocukları özel olarak vahşileştirdiği sokak köpekleri ile kedileri parçalama zevkini yaşıyorlar. Adalılara su kabı, Hacı Ahmet'e vahşi köpekler mi? Kurtuluştaki Ermenilere çiçek verirken tarlabaşındaki yoksul zencilere bıçaklar mı, dayaklar mı? Nişantaşı ve Bağdat caddeli feministlere selam çakarken, başörtüsü nedeni ile mağduriyet yaşayanlar nasıl yan yana gelecek? Sokakta hayatta kalma mücadelesi veren berduşları hatırlayan bir HDP var mı ola? LGBT sömürüsü ile ayakta duran eşcinselleri aday gösteren HDP, sokakta serserisi ile polisi ile hayat mamat mücadelesi veren Translarla, travestilerle bir gece geçirip içlerinden en serserisini aday gösterseydi bunun samimi bir karşılığı olurdu. Beyler hanımlar size neyi unuttuğunuzu hatırlayın desem acaba bu bir anlam içerir mi?

HDP'ye neden oy vermeyi bir kez daha düşünmediğimi sorgulayan arkadaşa diyorum ki pop star selocan bir akşam Berduşlarla aç yatsın, bir akşam tarla başında kağıt toplayıcı olma mücadelesindeki zenci olsun, bir başka akşam sokakta travesti olsun, bir gün Suriye'den gelen ve sokakta dilenerek günü kurtarma derdinde olan ve kamplardan nefret edenlerle dilensin, bir başka gün Hacı Ahmet’te taşlanan, gözü çıkarılan kedilerle olsun. Bir gün Bağdat caddesinde çarşafı ile dolaşsın. Söz size o zaman oyum size.

Ben kimlik siyaseti yapanı solcu saymadığım gibi, Anarşist hiç saymam, Gerçek Anarşizm de gerçek sosyalizm de ezilenlerle dayanışandır. Ama bu ülkenin anarşistleri de solcuları da ezilenlerle beraber değildir ama İslamcılar kendi infak kültürleri ile onlarla birlikteler. Beyler hanımlar şu halinizle bu ülkede başka bir batılılaşmanın öznesi olurken post-kolonyalizm sözcüğü bir Fransız Anarşisti Raul Vanegaim’in ünlü sözü ile ağızlarınızda bir ceset olmuyor mu?

Vallahi de tillahi de Liberaller çok daha tutarlı kişiler. Adamlar basbayağı kimlik siyaseti de yaparak çok kültürlü bir demokrasi çabasındalar. Kimlik siyaseti bırakın liberallerin olsun. Siz eğer Syriza olmak niyetindeyseniz en diptekilerin sözcüsü, onların haldaşı olun. O zaman ben sizin solculuğunuza inanırım. Ama şu anda siz sol liberalsinizi yani ne kuş ne devesiniz.

Sahi HDP Arakanlı Müslümanlar başta olmak üzere İslamofobi kurbanı yeni Yahudiler olan Müslüman göçmenler ile ne tür bir dayanışma içinde acep. Var mıdır bir bilen? Beyler ve hanımlar, yeryüzünün yeni lanetlilerinden söz ediyorum, en diptekilerden yeni proloteryadan söz ediyorum neredesiniz yahuu?
Selocan Suriye'deki savaş konusunda AKP'ye vurdukça vuruyor, az bile yapıyor lakin Rojovada Esed ile kol kola olan YPG değil miydi? Esed hakkında ne söyler HDP? Güzel laflar eder de biz onu Esed’le savaşırken görmek isterdik. O Esed'in babası değil miydi Rojovalı Kürtlere kimlik vermeyen. Şimdi Esed’le iyi ilişkiler içinde olup sonra da AKP'yi eleştirmek biraz "yavuz hırsız ev sahibini bastırır" sözünü anımsatmıyor mu? Esed bu savaşın öznesi değil mi? Şirin gözüküp görüştüğünüz Hollande bu savaşın esas nedeni değil mi? Size IŞİD'le savaşacak kiralık asker muamelesi yapıp bir yandan size silah verirken, diğer yandan Suud, Katar aracılığı ile IŞİD ve Nusrayı silaha boğan ABD değil mi? Biz uzun zamandır PKK liderliğinden ABD konusunda bir şey işitmiyoruz. Siz anti- emperyalist, anti- kolonyalist değil miydiniz?

Kürdistan'da yeni bir iç savaş yaşanmamasını isteyen dindar Kürtleri ikna edin benim oyum size feda olsun. Ama bu toprakların mustazaflarını bırakıpta müstekbirleri ile iş tutacaksanız lütfen benim kapımı çalmayın. Bu ülkenin Kemalizmle flört eden bir HDP'ye değil, oryantalizmi içselleştirmiş beyaz solculara göz kırpan Alman Yeşillerinin Türkiye fotokopisi olan bir partiye değil, bu toprakların ışkını, kardeleni olacak bir HDP'ye ihtiyacı var. Yani basbayağı sınıf siyaseti yapan özgürlükçü sol bir siyasi harekete. Post-modern kimlik siyasetçisi solculuğuna değil.

Oysa AKP bu konuda sizden çok daha başarılı. Siz AKP'ye oy veren mustazafları kazanmadığınız, onların yaralarına merhem olmak yerine tuzu kuru kimlik hareketleri ile yol çıkarsanız o zaman elbette baraj diye kıvranırsınız. Kimlikçi HDP'ye benden oy da yok, anlayışta yok. Çünkü bizi salak yerine koymaya kalkıyorsunuz işte bu çok ağırıma gidiyor.

Dilaver Demirağ

Önceki Yazı:Temsil Bir Oyundur, Seçimse Bir Yalan: Seçim Tartışmaları Üzerine Bazı Notlar – Numan Bey
Sonraki Yazı:Lacan’ın Ayna Evresi ve İbn Arabi’nin Ayna Metaforu Üzerine Bir Karşılaştırma – Umut Saygi
Bir yorum yazın
Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...