Site icon İtaatsiz

2017’de Ölen Anarşist Antropolog Harold Barton Barclay’e Dair

[dropcap style=”dropcap_style1″ textcolor=”#ffffff” background=”#EA2323″ fontweight=”500″]A[/dropcap]narşist antropoloji ya da antropolojinin esasen anarşist tezleri destekleyen verilere sahip olduğu iddiasında olarak yazdığı eserlerde iktidar ve iktidarsızlık kavramlarını ele alan ve bu çalışmasıyla akademide dahi birçok tartışmaya meyil veren biridir Barclay.

Harold Barton Barclay 3 Ocak 1924 doğmuş ve 20 Aralık 2017‘de 94. Doğum gününe ondört gün kala vefat etmiştir.

Boston/Amerika yakınlarında doğan Barclay, İkinci Dünya Savaşı sırasından vicdani retçi olduktan sonra Doktorasını Cornell’de yapar. Bundan dolayı iki yıl Kamu hizmetinde bulunur. Kariyerinin ilk yıllarında Orta Doğru ve Afrika’yı bütünüyle gezmiş ve oralarda yaşar. İki yılını ise Kahire Amerikan Üniversitesi’nde geçirir.

Ruth Benedict’in  “Patterns of Culture”ını okuduktan sonra Antropolojiye ilgisi daha da artar ve ilgilenmeye başlar. 

Knox Koleji ve Oregon Üniversitesi’nde ve bir çok üniversitede verdiği derslerden sonra 1967 yılında Alberta Üniversitesi’nin Antropoloji Bölümü’ne dahil olur. Vietnam savaşına karşı olduğundan dolayı Kanada’ya geçmeye karar verir. Kahire’de tanıştığı Sosyoloji bölümünün başında bulunan Gordon Hirabayashi yeni kurulmuş olan Antropoloji Bölümünde bir yer alması için yardımcı olur. Modern Mısır ve Kuzey Arap Sudan’ının kırsal topluluklarında araştırma yapmış olmasına ek olarak, “dinsel farklılıkların altın madeni” olarak tanımladığı Alberta’da etnografik araştırmalar yapar. Siyasal antropoloji alanında ve anarşi üzerine dikkate değer kitaplar da olmak üzere yayınlar yapar.

Edmonton’daki Alberta Üniversisi’nin Antroploji Bölümü’nün 1989’a kadar aktif bir mensubu olmuştur ve bu tarihte emekli olmuştur.

Barclay 1989’da Alberta Üniversitesi’nde emekli olmuş Kanada/Vernon’a yerleşmeden evvel eşiyle mümkün mertebe seyahat etmişlerdir.

Okuma, yazma ya da Mahler ve Schubert’i dinlemiyorsa yürüyüş yapar, çok sevdiği atı Coral’a biner ve sebze bahçesinde bahçecilik yaparmış.[1]

Çalışmaları:

[inline_posts box_title=”Tavsiye Edilen Yazılar” align=”alignleft” textcolor=”#000000″ background=”#f2f2f2″]48, 51, 60[/inline_posts]

1964: Buurri al Lamaab, a suburban village in the Sudan (Buurri al Lamaab:Sudan’da bir kenar mahalle)

1980: The role of the horse in man’s culture (İnsanlık Kültüründe Atın Yeri)

1986: Culture: the human way (Kültür: İnsani Yol)

1986: Anthropology and Anarchism (Antroploji ve Anarşizm)

1990: People without Government: An Anthropology of Anarchy (İktidarsız Halk: Bir Anarşi Antroplojisi – Türkçeye “Efendisiz Halklar” olarak çevrilmiştir)

1997: Culture and anarchism (Kültür ve Anarşizm)

2003: The state (Devlet)

2005: Longing for Arcadia: memoirs of an anarcho-cynicalist anthropologist (Arkadia için Özlem: Anarko-sinikalist Antropolog’un Hatıraları)[2]


[1] https://www.dignitymemorial.com/obituaries/vernon-bc/harold-barclay-7688806

[2] https://libsoc-wiki.fandom.com/wiki/Harold_Barclay. Buraya kadar olan bölüm büyük oranda ailesinin ilk dipnotta görülen ölüm ilanında ve Libertarian Socialist Wiki sayfasından alınmıştır.

Visits: 31

Exit mobile version