Amerika’da Irkçı Polis Şiddetine Tepki Olarak Seattle’da Geçici Otonom Bölge

0
1362

Ücretsiz yemek, İfade hürriyeti ve Polisten azade: Seattle’da Otonom Bölge

Seattle protestocuları Otonom Bölge ilan ettiler

Başkan Trump’ın, Seattle belediye başkanına “şehrini geri al” talebinden sonra, bir polis merkezi oluşturuldu ve eylemciler de bunun etrafındaki mahalleyi kendilerine yurt edindiler.

Seattle’ın Capitol Hill mahallesindeki polis merkezinin yanındaki sokaklarda, eylemciler ve polisler kimi gece göz yaşartıcı gaz bulutlarıyla sonlanan çözümsüz bir haftayı geride bıraktılar.

Gel gör ki, Minneapolis’te George Floyd’un öldürülmesinin sonrasında gelen sert tepkileri dağıtma taktiklerinin geri tepmesinden dolayı Seattle Emniyet Müdürlüğü bu hafta bir tavizde bulundu: Polisler Polis merkezinin camlarına tahta çakarak terk edecek ve eylemciler dışarıda istediklerini yapacaklardı.

Şehrin kültür ve sanat merkezi olan mahallede – şu günlerde tekno zenginliğin yükselişiyle mutenalaşma tehdidi altındadır – eylemciler anı yakaladılar. Bu aralar “Capitol Hill Otonom Bölgesi” olarak bilinen, özgürleşen sokakları ve yurt edindikleri binaları korumak için barikatları ters yüz ettiler.

Boşaltılmış polis merkezinin önüne asılmış pankartta “Bu alan artık Seattle halkının mülküdür!” yazısı okunuyor. Bütün bölge ırksal adaletin anayurdu olmuş – ve, kendisiyle konuşulan bir eylemciye göre, belki daha da fazlası…

Polis olmadan yaşam deneyiminin ortaya çıkardığı – yarı sokak festivali – yarı komün. Yüzlerce kişi söyleşi, şiir ve müzik dinlemek için toplandılar. Salı gecesi, düzinelerce kişi bir kavşağın ortasına, Ava DuVernay ceza hukukunun Afrikan-Amerikalılara tesiri hakkındaki “13th” filmini izlemek için oturdular. Çarşamba günü, çocuklar yolun ortasına tebeşirle resimler yaptılar.

Bir parsel sigara içme alanı olarak belirlenmiş, öbürü sıhhiye merkezi. “Polissiz Kooperatif”‘te, kişiler ücretsiz LaCroix sodası ya da atıştırmalık alabilir. Hiçbir para birimi geçmezken, sokağın karşı tarafındaysa, kapitalizme göz kırparcasına, hareketli bir tezgah tanesi 6 dolardan sosisli satıyordu. Amerikan dolarıyla satıyordu.

Çarşamba gecesi, Başkan Trump şehrin içindeki sahneleri daha meşum bir şekilde tasvir etmeye kalkıştı. Hükümet yetkililerini eylemcilere göz açtırmamaları için görevlendirerek; Twitter’dan ilan etti: “Yerel teröristler Seattle’ı ele geçirmiştir.”

Bir tweetinde “Şehrini geri al ŞİMDİ” yazarak Belediye Başkanı Jenny Durkan ve Vali Jay Inslee’ye direktif veren Bay Trump: “Eğer siz yapmazsanız ben yapacağım. Bu bir oyun değil.”

Bayan Durkan ise onu bir tweet ile yanıtladı: “Hepimizi güvende tut. Sığınağına geri dön.”

Carmen Best, the police chief, said in a video message on Thursday that the decision to leave the police station was not hers and that she was angry about how it developed. She also shared, without evidence, concerns about problems in the area, such as businesses being asked to pay money in exchange for protection.

Polis şefi Carmen Best Perşembe günü bir video mesajında Polis Merkezi’ni boşaltmanın onun kararı olmadığını ve bunun böyle gelişme göstermesinden dolayı öfkeli olduğunu söyledi. Hiçbir delil göstermeden iş yerlerine korunmalarına karşılık para istendiği gibi bölgedeki problemlere dair kaygılarını paylaştı.

Ms. Best said later in the day that nobody had made a formal report and that those issues were just circulating on places like social media. The Capitol Hill Business Alliance said it had been reaching out to businesses in the area and found no reports of any such problems.

Bayan Best hiç kimsenin aynı gün resmi bir rapor hazırlamadığını ve bu konuların sadece sosyal medya gibi alanlarda döndürüldüğünü ifade etti. The Capitol Hill Business Alliance ise bunun bölgedeki işletmelere de ulaştığını ve böyle bir probleme dair bir şeyin bildirilmediğini ifade etti.

Eylem alanı şehrin zımni teşviğiyle daha da işlevselleşti.  İtfaiye şefi Harold Scoggins, Çarşamba günü alandaydı, eylemcilerle sohbet ediyor, emniyet müdürlüğüyle bir telefon görüşmesi ayarlamaya yardımcı oluyor ve bölgede seyyar tuvaletler ve hıfzıssıhha hizmetleri olmasının güvencesini sağlıyordu.

“Nereye yöneldiğimize dair bir fikrim yok.” diyor, Bay Scoggins bir röportajında. “Nasıl bir ilişki kurarız, ufak şeylerde güven tesis ederiz diye adım adım çalışıyoruz ki, hep birlikte çaresine bakabilelim.”

Göstericiler, çeşitli fraksiyonların başka önceliklerini seslendirmesinin ayrıca bir yolunu bulmaya çalışıyor.  Bir duvarın üstüne göze çarpacak şekilde üç talepleri ilan edilmiş: Bir, polise finansal kaynakların kesilmesi; iki, halk sağlığının finanse edilmesi ve üç, eylemcilere yönelik tüm cezai kovuşturmaların düşürülmesi.

Ancak, yakındaki çitlerdeki bir listede beş talep var. İnternet üzerinde otuz talep vardı.

Bay Floyd’un Minneapolis’te ölümüyle gayretler polis şiddeti ve ırksal kıyımı sonlandırmaya yönelmişken, son günlerde bazılarıysa daha geniş bir odak için uğraştı. Bazı bildiriler 2011 Occupy (işgal) hareketinin aksettirdi ve Şirketlerin Amerika’sındaki toplumsal adaletsizliklerdeki rolünü hedef aldığı gözlemlendi.

28 yaşında, kendini anarşist olarak tanımlayan ve yalnızca adıyla tanıtan, Fredrix “Irk meselesine daha da odaklanır ve kızıştırırsak, asıl meseleye dikkatimizi odaklayamayız ki, hakikat sınıf savaşıdır.” dedi.

Salı gecesi, Sosyalist Alternatif Partisi’ne bağlı Belediye Meclisi üyesi Kshama Sawant eylemcileri belediye binasına yöneltti, bina içerisinde genel merkezi şehirde olan Amazon’un vergiye bağlanması planını tanıttığı bir toplantı düzenledi.

Ancak ırk ve polis faaliyetleri üzerinden seferber olanlarsa daha kapsamlı önceliklerin, tam da Afrikan-Amerikalılar için çok önemli gelişmelere ulaşılmışken, gündemi gölgelemesinden endişe duymaya başladılar.

“Öncelikle tek bir konu üzerine odaklanmalıyız.” dedi Moe’Nayah Dene Dolland, 19 yaşında, bir Black Lives Matter aktivisti. “Öbür şeyler için de aynısı yapılır.  Çünkü dürüstçe, siyah adamlar ölüyor ve üzerine odaklanmamız gereken tam da budur.”

Şehir sokak gösterilerinin uzaması ihtimaline dair hazırlanmış. Çarşamba günü, Seattle Ulaştırma Müdürlüğü’nden bir ekip yeni yaya bölgesine kalıcı bir hava vermek umuduyla turuncu bariyerlerin bazılarını kaldırmaya – Capitol Hill Halk Cumhuriyeti yazanlardan biri de dahil – ve yerlerine mercan çiçeği ve başka bitkiler ekili saksılar yerleştirmeye geldi.

Ama ne zaman elemanlar bariyerleri kaldırmaya başladı, bazı eylemciler karşı çıktı. Ekip geri çekildi, ve Ulaştırma Müdürlüğü’nde müdür yardımcısı Rodney Maxie, , göstericilerle konuştuktan sonra ekibine daha sonra gelebileceklerini söyledi.

“9.0 depremine iyi bir hazırlık oldu.” dedi takımına.

Eylemciler, özerk bölgenin ne kadar uzun süreceğine dair ayrıca farklı fikirlere sahip. Bazısı emniyet müdürlüğünün bölgeyi ne zaman tasfiye etmeye girişeceğini merak ediyor. Öbürleriyse, barikatların eyalet ve şehir liderleri taleplerini karşılayana değin haftalarca mevcut olmasını.

23 yaşındaki John Moore, özerk bölgenin yasal olarak tanınmasını görmeyi umduğunu, söyledi. Bay Moore, tako lokantasından bozma geçici sağlık merkezinde stetoskobunu takmış ve sıhhiye kıyafetleri içindeydi. Sağlık ekibi, sağlık hizmetlerini temin için daha kalıcı bir alan arayışındaydı ve Bay Moore, kardiyopulmoner resusitasyondan kırmızı seviye acil deneyimi olanlara dek pek çok vasıflı kişiye malik olduklarını söyledi.

Bay Moore, polissiz yer deneyiminin iyi sonuçlar vereceğini söyledi.

“Faaliyet ve uygulamalarımızla, onlara ihtiyacımız olmadığını ve kamunun ihtiyaçlarını onlar olmadan da karşılayabileceğimizi ispat etmeye çalışıyoruz” dedi.

Mike Baker

Çeviren Umut Gümüş

Bu makale 11/06/2020 tarihinde https://www.nytimes.com/2020/06/11/us/seattle-autonomous-zone.html sayfadan yayınlanmıştır.

Visits: 133

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz