Ana SayfaİncelemeÇevirilerBatı “Suriye Rejimini İzole Etmek İçin” İslam Devleti’nin Yükselişine Olanak Sağladı

Batı “Suriye Rejimini İzole Etmek İçin” İslam Devleti’nin Yükselişine Olanak Sağladı

Şaşırtıcı bir şekilde, şimdilerde gizliliği kalkmış rapor şöyle diyor: “(Suriye) muhalefetini destekleyen batı, körfez ülkeleri ve Türkiye…” için “ Doğu Suriye’de (haseki ve der zor) deklare edilmiş veya edilmemiş selefi bir beyliğin kurulma olasılığı bulunmaktadır, ve bu tam da muhalefeti destekleyen güçlerin Suriye rejimini izole etmek için istediği şeydir…”   

Levant Report The Real Middle East, Debunking The Sound Bites

Çeviren: Nesrin Aytekin

18 Mayıs Pazartesi günü muhafazakâr hükümet gözlemci grubu Judicial Watch, federal bir dava ile Savunma ve Dış İşleri Bakanlığı’ndan elde ettikleri, öncesinde gizli olarak tasnif edilmiş dökümanlardan bir seçki yayınladı.

Ana akım medya haberleri,  ilk başta Beyaz Saray’ın Bingazi konsolosluk saldırısını ele alma biçimine odaklanmışken, 2012’de dolaşıma sokulan Savunma İstihbarat Ajansının dökümanlarından birinde “daha büyük bir resmin” kabulü ve teyidi bulunuyordu: ‘İslam Devleti’ Batı’nın bölgedeki politikalarını etkilemek için isteniyordu.

Şaşırtıcı bir şekilde, şimdilerde gizliliği kalkmış rapor şöyle diyor: “(SURİYE) MUHALEFETİNİ DESTEKLEYEN BATI, KÖRFEZ ÜLKELERİ VE TÜRKİYE…” için “ DOĞU SURİYE’DE(HASEKİ VE DER ZUR) DEKLARE EDİLMİŞ VEYA EDİLMEMİŞ SELEFİ BİR BEYLİĞİN KURULMA OLASILIĞI BULUNMAKTADIR, VE BU TAM DA MUHALEFETİ DESTEKLEYEN GÜÇLERİN SURİYER REJİMİNİ İZOLE ETMEK İÇİN İSTEDİĞİ ŞEYDİR…”

Öncesinde “GİZLİ//NOFORN” olarak tasnif edilen ve 12 Ağustos 2012 tarihli olan DIA Raporu, geniş bir şekilde, CENTCOM, CIA, FBI, DHS, NGA, Dış İşleri Bakanlığı ve diğer pek çok kurum dâhil çeşitli hükümet kuruluşları arasında dağıtılmıştı.

Belge daha 2012 yılında istihbaratın Irak ve Şam İslam Devletinin yükselişini öngördüğünü, fakat bu grubu açıkça düşman olarak betimlemek yerine raporun terör grubunu bir ABD stratejik varlığı olarak tasavvur ettiğini göstermektedir.

Birkaç analist ve gazeteci Suriye’deki silahlı muhalefetin oluşumunda ve eğitilmesinde batı istihbarat kurumlarının rolünü uzun zaman önce belgelemekle birlikte bu rapor, Batılı hükümetlerin temelde IŞİD’i Suriye’deki rejim değişikliği için kendilerinin bir aracı olarak gördüğünü teyit eden en yüksek düzey iç ABD istihbaratıdır. Bu belge, gerçekçi ve sakin bir şekilde tam da bu senaryoyu belirtmektedir.

Adli kanıt, video delili ve de müdahil üst düzey görevlilerin son dönemdeki kabulleri (bkz. Eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford’un orada buradaki kabulleri) Dış İşleri Bakanlığı ve CIA’nin Suriye muharebe alanında ISİD teröristlerine verdiği maddi desteğin en azından 2012 ve 2013 yıllarından beri süregeldiğini ispatlamıştır. (“adli kanıta” daha açık bir örnek vermek gerekirse: IŞİD savaşçılarından geri alınan Hırvat tanksavarlarının kökenini teşhis edilebilen seri numaraları üzerinden Suud/CIA ortak programına bağlayan İngiltere-üslü Conflict Armament Research’ün raporu.)

Yeni yayınlanan DIA raporu “ ISI” ile (2012’de adı Irak İslam Devleti idi) ve çok geçmeden ismi IŞİD olacak örgüt ile ilgili aşağıdaki özeti yapmaktadır:

El-Kaide Suriye’de muhalefeti yönlendirmektedir

Batı muhalefet ile özdeşleşmiştir.

Yeni oluşmaya başlayan İslam Devleti’nin kuruluşu Suriye direnişinin artmasından sonra ancak bir realiteye dönüştü (İslam Devleti’nin yükselişinde bir katalizör olan ABD birliklerinin Irak’tan çekilişinden bahsedilmemektedir ki bu, sayısız politikacı ve siyasal uzmanın görüşüdür; bkz. 4.d.)

Doğu Suriye’de “Selefi Beylik” tesisi Suriye’de muhalefeti destekleyen dış güçlerin (Batı, Körfez Ülkeleri ve Türkiye) Esed hükümetini zayıflatmak için “tam da” istediği şeydir.

İslamcı isyancılar tarafından fethedilen alanlarda Libya modeline göre “güvenli bölgeler” kurulması önerilmektedir (bu, ‘insani savaşın’ ilk eylemi olarak sözde uçuşa yasak bölgeler anlamına gelmektedir; bkz. 7.B.)

Irak “Şia genişlemesi’ ile özdeşleştirilmiştir.(8.C.)

Sünni bir “İslam Devleti” “Irak’ı birleştirme” açısından yıkıcı olabilir ve “tüm Arap dünyasından gelen terörist unsurların, Irak Arenasına girişinin sağladığı yenileyici yardıma sebep olabilir. (bkz. Son redakte edilmemiş satırlar)

Savunma Ajansını İstihbarat Raporu’nun bir bölümü alttaki gibi

SAVUNMA BAKANLIĞI ENFOMASYON RAPORU, NİHAİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMİŞ İSTİHBARAT

ÜLKE: IRAK

GENEL DURUM:

 • ÜLKE İÇİNDE OLAYLAR AÇIK BİR ŞEKİLDE MEZHEPÇİ BİR YÖN ALIYOR.
 • SELEFİLER, MÜSLÜMAN KARDEŞLER VE AQI (IRAK EL KAİDESİ N.A.) SURİYE’DEKİ DİRENİŞİ SÜRDÜREN TEMEL GÜÇLERDİR.
 • BATI, KÖRFEZ ÜLKELERİ VE TÜRKİYE MUHALEFETİ DESTEKLEMEKTEDİR; ÖTE YANDAN RUSYA, ÇİN VE İRAN REJİMİ DESTEKLEMEKTEDİR.

E.REJİMİN ÖNCELİĞİ SAHİL BOYUNCA BULUNAN ALANLARDA (TARTUS VE LAZKİYE) VARLIĞINI YOĞUNLAŞTIRMAKTIR; BUNUNLA BİRLİKTE REJİM, HUMA’YI TERK ETMEMİŞTİR ÇÜNKÜ HUMA SURİYE’DEKİ ANA ULAŞIM GÜZERGÂHLARINI KONTROL ETMEKTEDİR. REJİM IRAK SINIRLARINA KOMŞU ALANLARDAKİ YOĞUNLAŞMASINI AZALTMIŞTIR.(HASEKİ VE DER ZUR)

 1. EL-KAİDE-IRAK
 2. AQI SURİYE’YE AŞİNADIR. AQI SURİYE’DE EĞİTİM ALMIŞ VE SONRASINDA IRAK’A SIZMIŞTIR.
 3. AQI BAŞINDAN BERİ SURİYE MUHALEFETİNİ HEM İDEOLOJİK OLARAK HEM DE MEDYA ÜZERİNDEN DESTEKLEMİŞTİR. AQI ESED HÜKÜMETİNE MUHALEFETİNİ İLAN ETMİŞTİR ÇÜNKÜ ESED HÜKÜMETİNİN SÜNNİLERİ HEDEF ALAN MEZHEPÇİ BİR REJİM OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR.
 4. AQI EL NUSRA CEPHESİ (MUZAFFER ORDU) ADI ALTINDA Kİ KENDİSİNE BAĞLI BİR KAÇ KOLDAN BİRİDİR, BAZI SURİYE KENTLERİNDE BİR KAÇ OPERASYON GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.
 5. IRAK İSLAM DEVLETİ (ISI) SÖZCÜSÜ EBU MUHAMMED EL ADNANİ ÜZERİNDEN AQI, SURİYE REJİMİNİ, SÜNNİLERE SAVAŞ İLAN ETTİĞİ İÇİN, ŞİİLERİN ÖNCEPHESİ OLARAK ADLANDIRDIĞI MIZRAK BAŞI (ÖNCÜSÜ) OLARAK İLAN ETMİŞTİR. AYRICA IRAK’TAKİ SÜNNİLERİ, ÖZELLİKLE SINIR BÖLGELERİNDEKİ (IRAK VE SURİYE ARASINDA) KABİLELERE SURİYE REJİMİNE AKRŞI SAVAŞ İLAN ETMELERİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU, ZİRA SURİYE, KAFİR PARTİ HİZBULLAHA VE IRAK VE İRAN GİBİ MUTEZİL GÖRDÜĞÜ DİĞER REJİMLERE VERDİĞİ DESTEKTEN ÖTÜRÜ KAFİR REJİMDİR.
 6. AQI IRAK’TAKİ SÜNNİ MESELENİN SÜNNİ ARAPLARLA VE MÜSLÜMANLARLA KAÇINILMAZ OLARAK BAĞLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR.
 7. SINIRLAR
 8. SURİYE VE IRAK ARASINDAKİ SINIRLAR, DEVASA BİR ÇÖL, SIRADAĞLAR ( SİNCAR DAĞLARI), ORTAK NEHİRLER (İKİ TARAFTA DA AKAN) VE TARIMSAL ARAZİLERDEN OLUŞAN YAKLAŞIK 600 KM’İK GİRİFT BİR ALANDAN MÜTEŞEKKİLDİR.
 9. IRAK SURİYE İLLERİ HASEKİ VE DER ZUR İLE DOĞRUDAN KOMŞUDUR VE IRAK SINIRINA BİTİŞİK SURİYE KENTLERİ İLE KOMŞUDUR.
 10. IRAK VE SURİYE ARASINDAKİ ALANDA, HER İKİ TARAFTA DA TOPRAK, VADİLERLE KESİLEN DEVASA BİR ÇÖLDÜR VE ULAŞIM GÜZERGÂHLARINDAN YOKSUNDUR-ULUSLARARASI OTOYOL VE BAZI BÜYÜK ŞEHİRLER HARİÇ.
 11. SINIRDA YAŞAYAN HALK
 12. SINIRDA YAŞAYAN HALK GÜÇLÜ KABİLEVİ VE AİLEVİ EVLİLİK BAĞLARINA DAYALI SOSYAL-KABİLEVİ BİR TARZA SAHİPTİR.
 13. MEZHEP İLİŞKİLERİ BÖLGEDE OLAYLAR YAŞANDIĞINDA İKİ TARAFI DA BİRLEŞTİRMEKTEDİR.
 14. AQI’NİN MALZEME VE ÜYE KATILIMLARININ AKIŞINA OLANAK SAĞLAMAK İÇİN SINIRIN HER İKİ YANINDA DA BELLİ BAŞLI ALANLARI VE ÜSLERİ BULUNMAKTADIR.
 15. AQI, 2009-2010 YILLARINDA YAŞANAN SAVAŞTA IRAK’IN BATI İLELRİNDE GERİLEMİŞTİ; ANCAK SURİYE’DEKİ DİRENİŞ ARTINCA BÖLGEDEKİ DİNİ VE KABİLEVİ GÜÇLER MEZHEPÇİ AYAKLANMAYA SEMPATİ BESLEMEYE BAŞLADI. BU SEMPATİ CUMA HUTBELERİNDE GÖRÜNMEYE BAŞLAMIŞ, SURİYEDEKİ SÜNNİLERİ DESTEKLEMEK İÇİN GÖNÜLLÜLERE ÇAĞRI YAPILMIŞTIR.
 16. IRAK VE SURİYE SINIRINDAKİ DURUM
 17. ÜÇ SINIRIN KUVVETLERİ BARIŞ ZAMANLARINDA SINIRLARI GÖZETLEME GÖREVLERİ İÇİN KONTROL ETMEDE VE KAÇAKÇILIK VE SIZMALARI ENGELLEMEKTE YETERLİYDİLER.
 18. SON YILLARDA AQI SAVAŞÇILARININ BÜYÜK BİR KISMI IRAK’A ÖNCELİKLİ OLARAK SURİYE SINIRINDAN GİRMİŞLERDİR.
 19. KRİZİN GELECETEKİ DURUMUNA İLİŞKİN VARSAYIMLAR
 20. REJİM AYAKTA KALACAK VE SURİYE TOPRAKLARI ÜZERİNDE KONTROL SAĞLAYACAKTIR.
 21. ŞU ANDAKİ OLAYLARIN TAŞERON (VEKÂLETEN) SAVAŞA DÖNÜŞMESİ: RUSYA, ÇİN VE İRAN’DAN ALDIĞI DESTEKLE SURİYE REJİMİ SAHİL BÖLGELERİNDEKİ NÜFUZ ALANLARINI KONTROL ETMEKTEDİR (TARTUS VE LAZKİYE) VE ŞİDDETLE HUMA’YI SAVUNMAKTADIR. HUMA SURİYE’DEKİ ANA ULAŞIM GÜZERGÂHI OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR. ÖTE YANDAN MUHALİF GÜÇLER, KOMŞU TÜRK SINIRLARININ YANISIRA BATI IRAK İLLERİNE KOMŞU DOĞU ALANLARI KONTROL ETMEYE ÇALIŞMAKTADIR (HASEKİ VE DER ZUR). BATILI ÜLKELER, KÖRFEZ DEVLETLERİ VE TÜRKİYE BU ÇABALARI DESTEKLEMEKTEDİR. BU HİPOTEZ BÜYÜK İHTİMALLE SON OLAYLARDAN ELDE EDİLEN VERİLERE GÖREDİR Kİ BU DA ULUSLARARASI KORUMA ALTINDA GÜVENLİ BÖLGELER HAZIRLANMASINA YARDIMCI OLACAKTIR-LİBYADA BİNGAZİ’NİN GEÇİCİ HÜKÜMETİN KOMUTA MERKEZİ OLARAK SEÇİLMESİNDEN SONRA YAŞANANLARA BENZER BİR ŞEKİLDE.
 22. IRAK ÜSTÜNDEKİ ETKİLERİ
 23. SURİYE REJİMİ SINIR KUVVETLERİ SINRIDAN ÇEKİLMİŞ VE MUHALİF GÜÇLER (SURİYE ÖZGÜRLÜK ORDUSU) YERİNE GEÇMİŞ VE BAYRAKLARINI DİKMİŞTİR. IRAK SINIRI MUHAFIZ GÜÇLERİ RESMİ UNSURLARCA MUHAFAZA EDİLMEYEN SURİYE İLE SINIRLA YÜZYÜZE KALIR. Kİ BU DA TEHLİKELİ VE CİDDİ BİR TEHDİT OLUŞTURMAKTADIR.
 24. MUHALİF GÜÇLER, MÜLTECİLERE BARINMA SAĞLAMANIN YANISIRA(SURİYE) IRAK SINIRINDAKİ HALKIN SEMPATİSİNDEN YARARLANARAK IRAK TOPRAĞINI KENDİ GÜÇLERİ İÇİN GÜVENLİ BİR BÖLGE OLARAK KULLANMAYA VE GÜÇLERİNİ IRAK TARAFINDA EĞİTMEYE ÇALIŞACAKTIR.
 25. EĞER DURUM ÇÖZÜLÜRSE, DOĞU SURİYEDE (HASEKİ VE DER ZUR) DEKLARE EDİLMİŞ VEYA EDİLMEMİŞ SELEFİ BİR BEYLİK (ÜLKE) KURULMASI İHTİMALİ VARDIR VE BU TAM DA MUHALİF GÜÇLERİN DESTEKLEYİCİSİ OLAN GÜÇLERİN SURİYE REJİMİNİ İZOLE ETMEK İÇİN İSTEDİKLERİ ŞEYDİR Kİ SURİYE REJİMİ ŞİA GENİŞLEMESİNİN (IRAK VE İRAN) STRATEJİK DERİNLİĞİ OLARAK DÜŞÜNÜLMEKTEDİR.
 26. DURUMUN KÖTÜLEŞMESİNİN IRAK’TAKİ DURUM ÜZERİNDE ÇOK KÖTÜ SONUÇLARI VARDIR VE BUNLAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:
 27. BU, AQI’NİN MUSUL VE RAMADİ’DEKİ ESKİ ALANLARINA DÖNMESİ İÇİN İDEAL BİR ATMOSFER OLUŞTURUR VE BU DURUM AQI’YE SÜNNİ IRAK VE SURİYEDEKİ CİHADI VE TEK DÜŞMAN, MUTEZİL, OLARAK GÖRDÜĞÜNE KARŞI GERİ KALAN ARAP DÜNYASINI BİRLEŞTİRMEK VARSAYIMI ALTINDA YENİLENMİŞ BİR İVME KAZANDIRACAKTIR. IRAK İSLAM DEVLETİ DE IRAK VE SURİYE’DEKİ DİĞER TERÖRİST ÖRGÜTLERLE BİRLEŞMEK SURETİYLE BİR İSLAM DEVLETİ DEKLARE EDEBİLİR Kİ BU DA IRAK’IN BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI VE TOPRAĞININ KORUNMASI AÇINDAN ŞİDDETLİ BİR TEHLİKE OLUŞTURACAKTIR.
 28. IRAK SAHASINA TÜM ARAP DÜNYASINDAN GİREN TERÖRİST UNSURLARIN YENİLEYİCİ YARDIMI.

Hits: 36

itaatsizhttps://itaatsiz.org
2012 yılından başlayarak bugüne, anti-otoriter ve özgürlükçü bir çizgide teorik makale ve çevirilerin yayınladığı bir sitenin adıdır itaatsiz.org. Hakikati arayış için yolda ve daima yolda olan bir kısım insanın iflah olmaz arayış çabasıdır itaatsiz.org.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Son Yorumlar

Batı “Suriye Rejimini İzole Etmek İçin” İslam Devleti’nin Yükselişine Olanak Sağladı

Şaşırtıcı bir şekilde, şimdilerde gizliliği kalkmış rapor şöyle diyor: “(Suriye) muhalefetini destekleyen batı, körfez ülkeleri ve Türkiye…” için “ Doğu Suriye’de (haseki ve der zor) deklare edilmiş veya edilmemiş selefi bir beyliğin kurulma olasılığı bulunmaktadır, ve bu tam da muhalefeti destekleyen güçlerin Suriye rejimini izole etmek için istediği şeydir…”   

Levant Report The Real Middle East, Debunking The Sound Bites

Çeviren: Nesrin Aytekin

18 Mayıs Pazartesi günü muhafazakâr hükümet gözlemci grubu Judicial Watch, federal bir dava ile Savunma ve Dış İşleri Bakanlığı’ndan elde ettikleri, öncesinde gizli olarak tasnif edilmiş dökümanlardan bir seçki yayınladı.

Ana akım medya haberleri,  ilk başta Beyaz Saray’ın Bingazi konsolosluk saldırısını ele alma biçimine odaklanmışken, 2012’de dolaşıma sokulan Savunma İstihbarat Ajansının dökümanlarından birinde “daha büyük bir resmin” kabulü ve teyidi bulunuyordu: ‘İslam Devleti’ Batı’nın bölgedeki politikalarını etkilemek için isteniyordu.

Şaşırtıcı bir şekilde, şimdilerde gizliliği kalkmış rapor şöyle diyor: “(SURİYE) MUHALEFETİNİ DESTEKLEYEN BATI, KÖRFEZ ÜLKELERİ VE TÜRKİYE…” için “ DOĞU SURİYE’DE(HASEKİ VE DER ZUR) DEKLARE EDİLMİŞ VEYA EDİLMEMİŞ SELEFİ BİR BEYLİĞİN KURULMA OLASILIĞI BULUNMAKTADIR, VE BU TAM DA MUHALEFETİ DESTEKLEYEN GÜÇLERİN SURİYER REJİMİNİ İZOLE ETMEK İÇİN İSTEDİĞİ ŞEYDİR…”

Öncesinde “GİZLİ//NOFORN” olarak tasnif edilen ve 12 Ağustos 2012 tarihli olan DIA Raporu, geniş bir şekilde, CENTCOM, CIA, FBI, DHS, NGA, Dış İşleri Bakanlığı ve diğer pek çok kurum dâhil çeşitli hükümet kuruluşları arasında dağıtılmıştı.

Belge daha 2012 yılında istihbaratın Irak ve Şam İslam Devletinin yükselişini öngördüğünü, fakat bu grubu açıkça düşman olarak betimlemek yerine raporun terör grubunu bir ABD stratejik varlığı olarak tasavvur ettiğini göstermektedir.

Birkaç analist ve gazeteci Suriye’deki silahlı muhalefetin oluşumunda ve eğitilmesinde batı istihbarat kurumlarının rolünü uzun zaman önce belgelemekle birlikte bu rapor, Batılı hükümetlerin temelde IŞİD’i Suriye’deki rejim değişikliği için kendilerinin bir aracı olarak gördüğünü teyit eden en yüksek düzey iç ABD istihbaratıdır. Bu belge, gerçekçi ve sakin bir şekilde tam da bu senaryoyu belirtmektedir.

Adli kanıt, video delili ve de müdahil üst düzey görevlilerin son dönemdeki kabulleri (bkz. Eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford’un orada buradaki kabulleri) Dış İşleri Bakanlığı ve CIA’nin Suriye muharebe alanında ISİD teröristlerine verdiği maddi desteğin en azından 2012 ve 2013 yıllarından beri süregeldiğini ispatlamıştır. (“adli kanıta” daha açık bir örnek vermek gerekirse: IŞİD savaşçılarından geri alınan Hırvat tanksavarlarının kökenini teşhis edilebilen seri numaraları üzerinden Suud/CIA ortak programına bağlayan İngiltere-üslü Conflict Armament Research’ün raporu.)

Yeni yayınlanan DIA raporu “ ISI” ile (2012’de adı Irak İslam Devleti idi) ve çok geçmeden ismi IŞİD olacak örgüt ile ilgili aşağıdaki özeti yapmaktadır:

El-Kaide Suriye’de muhalefeti yönlendirmektedir

Batı muhalefet ile özdeşleşmiştir.

Yeni oluşmaya başlayan İslam Devleti’nin kuruluşu Suriye direnişinin artmasından sonra ancak bir realiteye dönüştü (İslam Devleti’nin yükselişinde bir katalizör olan ABD birliklerinin Irak’tan çekilişinden bahsedilmemektedir ki bu, sayısız politikacı ve siyasal uzmanın görüşüdür; bkz. 4.d.)

Doğu Suriye’de “Selefi Beylik” tesisi Suriye’de muhalefeti destekleyen dış güçlerin (Batı, Körfez Ülkeleri ve Türkiye) Esed hükümetini zayıflatmak için “tam da” istediği şeydir.

İslamcı isyancılar tarafından fethedilen alanlarda Libya modeline göre “güvenli bölgeler” kurulması önerilmektedir (bu, ‘insani savaşın’ ilk eylemi olarak sözde uçuşa yasak bölgeler anlamına gelmektedir; bkz. 7.B.)

Irak “Şia genişlemesi’ ile özdeşleştirilmiştir.(8.C.)

Sünni bir “İslam Devleti” “Irak’ı birleştirme” açısından yıkıcı olabilir ve “tüm Arap dünyasından gelen terörist unsurların, Irak Arenasına girişinin sağladığı yenileyici yardıma sebep olabilir. (bkz. Son redakte edilmemiş satırlar)

Savunma Ajansını İstihbarat Raporu’nun bir bölümü alttaki gibi

SAVUNMA BAKANLIĞI ENFOMASYON RAPORU, NİHAİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEMİŞ İSTİHBARAT

ÜLKE: IRAK

GENEL DURUM:

 • ÜLKE İÇİNDE OLAYLAR AÇIK BİR ŞEKİLDE MEZHEPÇİ BİR YÖN ALIYOR.
 • SELEFİLER, MÜSLÜMAN KARDEŞLER VE AQI (IRAK EL KAİDESİ N.A.) SURİYE’DEKİ DİRENİŞİ SÜRDÜREN TEMEL GÜÇLERDİR.
 • BATI, KÖRFEZ ÜLKELERİ VE TÜRKİYE MUHALEFETİ DESTEKLEMEKTEDİR; ÖTE YANDAN RUSYA, ÇİN VE İRAN REJİMİ DESTEKLEMEKTEDİR.

E.REJİMİN ÖNCELİĞİ SAHİL BOYUNCA BULUNAN ALANLARDA (TARTUS VE LAZKİYE) VARLIĞINI YOĞUNLAŞTIRMAKTIR; BUNUNLA BİRLİKTE REJİM, HUMA’YI TERK ETMEMİŞTİR ÇÜNKÜ HUMA SURİYE’DEKİ ANA ULAŞIM GÜZERGÂHLARINI KONTROL ETMEKTEDİR. REJİM IRAK SINIRLARINA KOMŞU ALANLARDAKİ YOĞUNLAŞMASINI AZALTMIŞTIR.(HASEKİ VE DER ZUR)

 1. EL-KAİDE-IRAK
 2. AQI SURİYE’YE AŞİNADIR. AQI SURİYE’DE EĞİTİM ALMIŞ VE SONRASINDA IRAK’A SIZMIŞTIR.
 3. AQI BAŞINDAN BERİ SURİYE MUHALEFETİNİ HEM İDEOLOJİK OLARAK HEM DE MEDYA ÜZERİNDEN DESTEKLEMİŞTİR. AQI ESED HÜKÜMETİNE MUHALEFETİNİ İLAN ETMİŞTİR ÇÜNKÜ ESED HÜKÜMETİNİN SÜNNİLERİ HEDEF ALAN MEZHEPÇİ BİR REJİM OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR.
 4. AQI EL NUSRA CEPHESİ (MUZAFFER ORDU) ADI ALTINDA Kİ KENDİSİNE BAĞLI BİR KAÇ KOLDAN BİRİDİR, BAZI SURİYE KENTLERİNDE BİR KAÇ OPERASYON GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.
 5. IRAK İSLAM DEVLETİ (ISI) SÖZCÜSÜ EBU MUHAMMED EL ADNANİ ÜZERİNDEN AQI, SURİYE REJİMİNİ, SÜNNİLERE SAVAŞ İLAN ETTİĞİ İÇİN, ŞİİLERİN ÖNCEPHESİ OLARAK ADLANDIRDIĞI MIZRAK BAŞI (ÖNCÜSÜ) OLARAK İLAN ETMİŞTİR. AYRICA IRAK’TAKİ SÜNNİLERİ, ÖZELLİKLE SINIR BÖLGELERİNDEKİ (IRAK VE SURİYE ARASINDA) KABİLELERE SURİYE REJİMİNE AKRŞI SAVAŞ İLAN ETMELERİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU, ZİRA SURİYE, KAFİR PARTİ HİZBULLAHA VE IRAK VE İRAN GİBİ MUTEZİL GÖRDÜĞÜ DİĞER REJİMLERE VERDİĞİ DESTEKTEN ÖTÜRÜ KAFİR REJİMDİR.
 6. AQI IRAK’TAKİ SÜNNİ MESELENİN SÜNNİ ARAPLARLA VE MÜSLÜMANLARLA KAÇINILMAZ OLARAK BAĞLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR.
 7. SINIRLAR
 8. SURİYE VE IRAK ARASINDAKİ SINIRLAR, DEVASA BİR ÇÖL, SIRADAĞLAR ( SİNCAR DAĞLARI), ORTAK NEHİRLER (İKİ TARAFTA DA AKAN) VE TARIMSAL ARAZİLERDEN OLUŞAN YAKLAŞIK 600 KM’İK GİRİFT BİR ALANDAN MÜTEŞEKKİLDİR.
 9. IRAK SURİYE İLLERİ HASEKİ VE DER ZUR İLE DOĞRUDAN KOMŞUDUR VE IRAK SINIRINA BİTİŞİK SURİYE KENTLERİ İLE KOMŞUDUR.
 10. IRAK VE SURİYE ARASINDAKİ ALANDA, HER İKİ TARAFTA DA TOPRAK, VADİLERLE KESİLEN DEVASA BİR ÇÖLDÜR VE ULAŞIM GÜZERGÂHLARINDAN YOKSUNDUR-ULUSLARARASI OTOYOL VE BAZI BÜYÜK ŞEHİRLER HARİÇ.
 11. SINIRDA YAŞAYAN HALK
 12. SINIRDA YAŞAYAN HALK GÜÇLÜ KABİLEVİ VE AİLEVİ EVLİLİK BAĞLARINA DAYALI SOSYAL-KABİLEVİ BİR TARZA SAHİPTİR.
 13. MEZHEP İLİŞKİLERİ BÖLGEDE OLAYLAR YAŞANDIĞINDA İKİ TARAFI DA BİRLEŞTİRMEKTEDİR.
 14. AQI’NİN MALZEME VE ÜYE KATILIMLARININ AKIŞINA OLANAK SAĞLAMAK İÇİN SINIRIN HER İKİ YANINDA DA BELLİ BAŞLI ALANLARI VE ÜSLERİ BULUNMAKTADIR.
 15. AQI, 2009-2010 YILLARINDA YAŞANAN SAVAŞTA IRAK’IN BATI İLELRİNDE GERİLEMİŞTİ; ANCAK SURİYE’DEKİ DİRENİŞ ARTINCA BÖLGEDEKİ DİNİ VE KABİLEVİ GÜÇLER MEZHEPÇİ AYAKLANMAYA SEMPATİ BESLEMEYE BAŞLADI. BU SEMPATİ CUMA HUTBELERİNDE GÖRÜNMEYE BAŞLAMIŞ, SURİYEDEKİ SÜNNİLERİ DESTEKLEMEK İÇİN GÖNÜLLÜLERE ÇAĞRI YAPILMIŞTIR.
 16. IRAK VE SURİYE SINIRINDAKİ DURUM
 17. ÜÇ SINIRIN KUVVETLERİ BARIŞ ZAMANLARINDA SINIRLARI GÖZETLEME GÖREVLERİ İÇİN KONTROL ETMEDE VE KAÇAKÇILIK VE SIZMALARI ENGELLEMEKTE YETERLİYDİLER.
 18. SON YILLARDA AQI SAVAŞÇILARININ BÜYÜK BİR KISMI IRAK’A ÖNCELİKLİ OLARAK SURİYE SINIRINDAN GİRMİŞLERDİR.
 19. KRİZİN GELECETEKİ DURUMUNA İLİŞKİN VARSAYIMLAR
 20. REJİM AYAKTA KALACAK VE SURİYE TOPRAKLARI ÜZERİNDE KONTROL SAĞLAYACAKTIR.
 21. ŞU ANDAKİ OLAYLARIN TAŞERON (VEKÂLETEN) SAVAŞA DÖNÜŞMESİ: RUSYA, ÇİN VE İRAN’DAN ALDIĞI DESTEKLE SURİYE REJİMİ SAHİL BÖLGELERİNDEKİ NÜFUZ ALANLARINI KONTROL ETMEKTEDİR (TARTUS VE LAZKİYE) VE ŞİDDETLE HUMA’YI SAVUNMAKTADIR. HUMA SURİYE’DEKİ ANA ULAŞIM GÜZERGÂHI OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR. ÖTE YANDAN MUHALİF GÜÇLER, KOMŞU TÜRK SINIRLARININ YANISIRA BATI IRAK İLLERİNE KOMŞU DOĞU ALANLARI KONTROL ETMEYE ÇALIŞMAKTADIR (HASEKİ VE DER ZUR). BATILI ÜLKELER, KÖRFEZ DEVLETLERİ VE TÜRKİYE BU ÇABALARI DESTEKLEMEKTEDİR. BU HİPOTEZ BÜYÜK İHTİMALLE SON OLAYLARDAN ELDE EDİLEN VERİLERE GÖREDİR Kİ BU DA ULUSLARARASI KORUMA ALTINDA GÜVENLİ BÖLGELER HAZIRLANMASINA YARDIMCI OLACAKTIR-LİBYADA BİNGAZİ’NİN GEÇİCİ HÜKÜMETİN KOMUTA MERKEZİ OLARAK SEÇİLMESİNDEN SONRA YAŞANANLARA BENZER BİR ŞEKİLDE.
 22. IRAK ÜSTÜNDEKİ ETKİLERİ
 23. SURİYE REJİMİ SINIR KUVVETLERİ SINRIDAN ÇEKİLMİŞ VE MUHALİF GÜÇLER (SURİYE ÖZGÜRLÜK ORDUSU) YERİNE GEÇMİŞ VE BAYRAKLARINI DİKMİŞTİR. IRAK SINIRI MUHAFIZ GÜÇLERİ RESMİ UNSURLARCA MUHAFAZA EDİLMEYEN SURİYE İLE SINIRLA YÜZYÜZE KALIR. Kİ BU DA TEHLİKELİ VE CİDDİ BİR TEHDİT OLUŞTURMAKTADIR.
 24. MUHALİF GÜÇLER, MÜLTECİLERE BARINMA SAĞLAMANIN YANISIRA(SURİYE) IRAK SINIRINDAKİ HALKIN SEMPATİSİNDEN YARARLANARAK IRAK TOPRAĞINI KENDİ GÜÇLERİ İÇİN GÜVENLİ BİR BÖLGE OLARAK KULLANMAYA VE GÜÇLERİNİ IRAK TARAFINDA EĞİTMEYE ÇALIŞACAKTIR.
 25. EĞER DURUM ÇÖZÜLÜRSE, DOĞU SURİYEDE (HASEKİ VE DER ZUR) DEKLARE EDİLMİŞ VEYA EDİLMEMİŞ SELEFİ BİR BEYLİK (ÜLKE) KURULMASI İHTİMALİ VARDIR VE BU TAM DA MUHALİF GÜÇLERİN DESTEKLEYİCİSİ OLAN GÜÇLERİN SURİYE REJİMİNİ İZOLE ETMEK İÇİN İSTEDİKLERİ ŞEYDİR Kİ SURİYE REJİMİ ŞİA GENİŞLEMESİNİN (IRAK VE İRAN) STRATEJİK DERİNLİĞİ OLARAK DÜŞÜNÜLMEKTEDİR.
 26. DURUMUN KÖTÜLEŞMESİNİN IRAK’TAKİ DURUM ÜZERİNDE ÇOK KÖTÜ SONUÇLARI VARDIR VE BUNLAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:
 27. BU, AQI’NİN MUSUL VE RAMADİ’DEKİ ESKİ ALANLARINA DÖNMESİ İÇİN İDEAL BİR ATMOSFER OLUŞTURUR VE BU DURUM AQI’YE SÜNNİ IRAK VE SURİYEDEKİ CİHADI VE TEK DÜŞMAN, MUTEZİL, OLARAK GÖRDÜĞÜNE KARŞI GERİ KALAN ARAP DÜNYASINI BİRLEŞTİRMEK VARSAYIMI ALTINDA YENİLENMİŞ BİR İVME KAZANDIRACAKTIR. IRAK İSLAM DEVLETİ DE IRAK VE SURİYE’DEKİ DİĞER TERÖRİST ÖRGÜTLERLE BİRLEŞMEK SURETİYLE BİR İSLAM DEVLETİ DEKLARE EDEBİLİR Kİ BU DA IRAK’IN BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI VE TOPRAĞININ KORUNMASI AÇINDAN ŞİDDETLİ BİR TEHLİKE OLUŞTURACAKTIR.
 28. IRAK SAHASINA TÜM ARAP DÜNYASINDAN GİREN TERÖRİST UNSURLARIN YENİLEYİCİ YARDIMI.

Hits: 36

itaatsizhttps://itaatsiz.org
2012 yılından başlayarak bugüne, anti-otoriter ve özgürlükçü bir çizgide teorik makale ve çevirilerin yayınladığı bir sitenin adıdır itaatsiz.org. Hakikati arayış için yolda ve daima yolda olan bir kısım insanın iflah olmaz arayış çabasıdır itaatsiz.org.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Yorumlar