Gezi Kronolojisi

0
3282

Yeniden Hatırlamak – Hatırlatmak ve Abartmalara, Gereksiz Yüceltmelere  Engel Olmak Maksadıyla Tekrar.

Anarşistlerin 5 Haziran Tarihinde Kaygılarını dile getirdikleri Bildirisiyle beraber okunması dileğiyle…[1]

Taksim Gezi Parkı 27 MAYIS – 3 TEMMUZ 2013 
(3. Revizyon… Lütfen eksik olanı bildiriniz)

27 Mayıs
Gezi Parkı’nın Asker Ocağı caddesine bakan duvarın 3 metrelik kısmı gece 22:00 civarında yıkıldı. 5 ağaç yerinden söküldü. Aralarında Taksim Dayanışma bileşenlerinin de yer aldığı aktivistler, iş makinalarının önüne geçerek daha fazla yıkım yapılmasının engelledi. Gece yarısı yapılan çağrı ile parka gelen 50 kişi parkta çadır kurarak sabaha kadar nöbet tuttu.

28 Mayıs
Gece boyu yapılan çağrılar sonucu sabah parka daha fazla aktivist buluştu. Öğle saatlerinde duvar yıkımına devam etmek isteyen ekip ile aktivistler arasında tartışmalar yaşandı. İş makinalarının önüne geçen aktivist gruba müdahale yapıldı Ancak, aktivistlere destek için gelen milletvekili Sırrı Süreyya Önder yıkım çalışmalarının ruhsatını görmek istedi. Yıkım ekibi, ruhsatlarının olmadığını belirtti ve yıkım çalışmaları tekrar durdu. CHP adına da Gürsel Tekin destek amaçlı olarak parka geldi.
Gün boyu sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar sonucu giderek kalabalıklaşan grup, parktaki nöbeti devam ettirdi. Gecelemek için çadırlar kuruldu. Kalabalık, 29 Mayıs programını 12:30’da basın açıklaması; 18:00’de konser ve 22:00’de film gösterimi olarak belirlemişti.

29 Mayıs
Polisler sabah saat 5:00 civarı parktaki kalanlara müdahale etti. Çadırlar kaldırıldı ve inşaat ekibi çalışmalarına tekrar başladı. 29 Mayıs 2013 günü gerçekleşen Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaatının açılışı sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; “Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik. Yapacağız.” diyerek bu konuda kararlı olduklarını belirtti.
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı’na gelerek protestoculara destek verdi ve her gün bir CHP milletvekilinin bu protestolara katılacağını açıkladı.
Günün ilerleyen saatlerinde BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de desteğiyle grup, yıkım çalışmalarını tekrar engelledi. Gecelemek için yeni çadırlar kuruldu.

30 Mayıs
Polisler parkta bulunan protestoculara şafak baskını ile ikinci kez müdahale etti. Polisin müdahalesi sırasında çekilen görüntüler sosyal medyada geniş yer buldu. Polisin gereksiz aşırı sert müdahalesi insanları harekete geçirdi. Polisin müdahalesine rağmen akşam saatlerine gelinince katılım sayısı daha da arttı.

31 Mayıs
Gün boyu süren çatışmalarda Milletvekili Sırrı Süreyya Önder 31 Mayıs günü omzuna gaz bombası isabet etmesi nedeniyle yaralandı. CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da polisin Beşiktaş’taki müdahalesi sırasında atılan gaz bombasının etkisiyle fenalaştı. Polisin uyguladığı orantısız müdahalede sonucu çok kişi yaralandı. Yaralı sayısının çokluğu ve bölgedeki hastanelerin yeterli olamaması nedeniyle Türk Tabipler Birliği geçici bir acil müdahale birimi kurdu. Gönüllü hekimler istanbulun çeşitli yerlerinde seyyar revirler kurdu.
Aynı gün İstanbul dışındaki birçok şehirde de protesto yürüyüşleri düzenlendi. Ankara’da Kuğulu Park, İzmir’de Gündoğdu Meydanı ve Konak bölgelerinde yapılan yürüyüşler polisin müdahale etmesiyle son buldu.
Ankara Kennedy’de başlayan çatışmalar ise gece saatlerinde Atatürk Bulvarı’nda, TBMM’nin yanında sabah 7.00’ye kadar sürdü.
Aynı gün daha ufak çaplı gösteriler ve yürüyüşler Mersin’de Özgür Çocuk Parkı’nda, Tunceli’de Sanat Sokağı’nda, İzmit’te Cumhuriyet Parkı’nda, Konya’da Atatürk Anıt Alanı’nda, Manisa’da Manolya Meydanı’nda, Marmaris ve Adana’nın Atatürk Parkı’nda gerçekleşti. Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreni sırasında stadın kenarındaki köprüye ‘Gezi parkı direniyor Taksim’e selam’ yazılı pankart asan 5 öğrenci gözaltına alındı.
Yapılan bir başvuru sonrası, İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Topçu Kışlası Projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

1 Haziran
1 Haziran 2013 gününün sabah saatlerinde bazı protestocular İstanbul’un Anadolu yakasında toplandı ve Boğaziçi Köprüsü üzerinden yürüyüşe geçti. Gruba Beşiktaş`ta polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Kadıköy ve Anadolu yakasının diğer kesimlerinden de birçok protestocu Taksim’e ulaşmak için yürüyüşe başladı. Bursa ilinde büyük bir topluluk yürüyüş yaptı polis hiç bir müdahalede bulunmadı.
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kritik bir açıklama yaparak Kadıköy Meydanı’nda düzenleyecekleri mitingi Taksim Meydanı’nda yapacaklarını açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Taksim’in CHP’nin protestosuna açılması için izin verdiğini açıkladı. Taksim Meydanı’na çıkan tüm yollarda süren çatışmalarda eylemcilerin kararlılığı sonucu Taksim Meydanı ve çevresindeki polisler saat 15:45’ten itibaren otobüslerine binerek geri çekildi. Ardından Taksim’e çıkan yollarda bekleyen kalabalık kitleler Taksim Meydanı’na geldi. Akşam saatlerinde de bir grup gösterici Boğaziçi Köprüsü üzerinden yürüyerek Taksim Meydanı’na ulaştı.
İstanbul’daki gösterilere katılan 20 kişilik Ülkücü gruba da polis müdahale etti. TOMA’nın önüne geçip polise tepki gösteren gruba Polis gaz bombası ile müdahale etti.
Ankara’daki gösteriler 1 Haziran günü de devam etti. Öğlen saatlerinde Güven Park’ta toplanan göstericilere, polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler saat 16:00’dan sonra tekrar toplanmaya başladı. İstanbul gibi Ankara’da da polisin geri çekilmesinin ardından protestocular Kızılay Meydanı’na girmeye başladı. Gece 12.00’de Güvenpark’ta polis müdahalesinin ardından sabah 04’e kadar Ziya Gökalp Caddesi, Kolej ve Kurtuluş istikametinde çatışmalar polis ile göstericiler arasında çatışmalar çok sert bir şekilde devam etti.
İzmir’de yaklaşık 10 bin kişi, Taksim Gezi Parkı’ndaki polis müdahalesini prostesto etti. Topluluk “Her yer Taksim her yer direniş”, “Kimyasal Erdoğan”ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Kim oldukları tespit edilemeyen eli sopalı bir grup ise göstericilere şiddet uyguladı. Aynı gece Alsancak’taki katlı otoparkda göstericilere yapılan işkenceler sosyal medyaya yansıdı
Rize Belediye Parkı’nda toplanan bir grup akşama doğru olaysız bir şekilde dağıldı.
Eskişehir’de 20 bini aşkın kişi AKP il binasına yürüdü. Bina önündeki çevik kuvvet polisi ile göstericiler arasında yoğun çatışmalar yaşandı.
Muğla’nın Bodrum ilçesinde göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmalar gece boyunca sürdü. Olaylarda, 16 polis ve 23 eylemci yaralandı, 29 eylemci gözaltına alındı.
Antalya’da Taksim Gezi Parkı eylemlerini desteklemek için bir araya gelen 15 bin kişilik kalabalık, Cumhuriyet Meydanı’nda polisin Taksimden çekilmesini kutladı.
Konya’da, Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen bir gruba saldırmak isteyen karşıt görüşlü başka bir gruba polis müdahale etti.
Edirne’de olayları protesto etmek için yürüyüş yapan gruptan 20 kişi, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı binasına kapıları kırarak girdi. Kısa sürede işgalcilere müdahale eden polis, 8 kişiyi gözaltına aldı.
Trabzon, Ordu, Marmaris, Mersin, Tunceli, Adana, Zonguldak, Kayseri, Kahramanmaraş, Isparta, Erzurum gibi bir çok şehirde de eylemler yapıldı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, 1 Haziran’da yaptığı açıklamada 48 ilde 90’ın üzerinde eylem yapıldığını, 939 kişinin gözaltına alındığını, 53’ü eylemci 26’sı polis olmak üzere toplam 79 kişinin yaralandığını ve bu yaralıların 19’unun İstanbul’da tedavilerinin devam ettiğini açıkladı. Ankara Tabip Odası ise, 1 Haziran günü sadece Ankara’daki eylemler sonucunda 15’i ağır olmak üzere 414 kişinin yaralandığını, bir kişinin ise beyin ölümünün gerçekleştiğini duyurdu.

2 Haziran
Türk Tabipleri Birliği’nin 2 Haziran 2013 günü yayınladığı rapora göre İstanbul ve Ankara’da binden fazla yaralı vardı. Rapora göre “gözlerini kaybeden birçok kişi de dahil olmak üzere” yaralananların çoğu hedef alınarak tazyikli su sıkılması, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilere direkt maruz kalmaları yüzünden oldu. Uluslararası Af Örgütü’ne göre oransız gaz bombası kullanılması birçok ciddi yaralanmalara yol açtı.
Olaylar özellikle Erdoğan’ın “Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten”; “Şu Twitter toplumun baş belası” sözleri ve Teke Tek Programında söylediği “İçki içen alkoliktir”; “Kışlayı yapacağız. İçinde kültür merkezi, AVM veya rezidanslar olacak, camiyi Maksim Gazinosunun arkasına yaptıracağız, AKM’yi yıkıp aynı adla yeni opera binası yapacağız” söylemleri ile iyice kontrolden çıktı.
Ankara Kızılay Meydanı’nda toplanan halka Sol görüşlü grupların yanı sıra ülkücüler de katıldı. Bu sırada bazı sol grupların ülkücü sloganlara alkışla destek verdikleri görüldü. Kızılay’da toplanan kalabalığa müdahalenin ardından polis ekipleri yaklaşık 200 eylemciyi gözaltına aldı. Ankada’da polis sayısının yetersiz kalmasından ötürü çevre illerden yapılan polis desteğiyle, sayısı 30 bine yaklaşan Kızılay’daki göstericileri dağıtmak ve gözaltına almak amacıyla tazyikli su ve biber gazıyla harekete geçen polisler, 500’e yakın göstericiyi gözaltına alıp belediye otobüsleriyle emniyete götürdü. Eylemcileri gözaltına alma esnasında kapalı iş yerlerine ve AVM’lere sığınan göstericilere karşı, kapalı alanlara da gazla müdahale edildi.
Eylemciler sabah saat 04’e kadar Ziya Gökalp Caddesi, Kolej, Kurtuluş istikametinde Güvenpark Meydanı’nı zorlamaya devam etti. Ankara Tabip Odası başkanı Özden Şener ise doktorların gönüllü olarak revire çevirdiği Mülkiyeliler Birliği, Kızılay Alışveriş Merkezi, Leman Cafe ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne polisin müdahale ederek, hem yaralıları hem de doktorları gözaltına aldığını söyledi.
İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda yaşanan çatışmaların üzerine göstericilere destek verenlerin sayısı arttı, saat 18.30 sıralarında sayı 10 bine yaklaştı. Hava karadıktan sonra kim olduğu belirsiz kişiler AKP Karşıyaka İlçe binası önünde toplanarak binayı ateşe verdi. Gün boyu devam eden gösterilerde iki kişi polisin plastik mermiyle ateş etmesiyle yaralanırken 300’e yakın kişi de gözaltına alındı.
Eskişehir’de eylemlere destek vermek için toplanıp, AKP il binasına yürümek isteyen gruba polis, biber gazı ve kırmızı boya katılmış tazyikli su ile müdahale etti.
Adana’da yaşananlara tepki için hafta sonu Atatürk Caddesi, Ziyapaşa Bulvarı ve Gazipaşa Bulvarı’nda toplanan binlerce kişi polisle çatıştı. Polisin biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla müdahalesi sonucu yaşanan arbede sırasında 370 kişi gözaltına alındı. Adana Emniyet Müdürlüğü ve çevre karakollarda gözaltında tutulan bu kişilerden 120’sinin yaşının 18’den küçük olduğu anlaşıldı. Bu kişiler ifadeleri alındıktan sonra ailelerine teslim edildi.
Samsun’da 200 kişilik bir grup akşam saatlerinde Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki anfi tiyatroda toplandı. Yağmur nedeniyle dağılmaya karar veren grup içerisinde ilerlemeye devam edip yolu kesmek isteyen bir gruba polis müdahale etti ve 6 kişi gözaltına alındı.
Tunceli’de saat 22.30 sıralarında gerçekleşen elektrik kesintisinin sebebini öğrenemeyen halk içerisinde, elektriklerin kasıtlı kesilip Gezi Parkı olaylarının televizyondan izlenmemesi istendiği iddiaları yayılınca sokaklara dökülen 1.500 kişi polis karakoluna saldırarak camları kırdı. Göstericilere müdahale etmeyen polis, karakola girilmek istenmesi üzerine TOMA araçlarından basınçlı su ile müdahalede bulundu.
Trabzon’da eylemlere destek vermek isteyen 15 kişilik grup, Atatürk Alanı’ndaki Atatürk heykeli önünde basın açıklaması yapmak üzere hazırlığa başladı. Bu sırada bir grup ülkücü, açıklama yapmak isteyen grubun üzerine saldırarak bir kişiyi elinden ve yüzünden falçatayla yaraladı. Basın açıklaması yapmak isteyen eylemciler sonunda TKP binasına sığındı. Binanın önündeki kalabalık bir anda yaklaşık 250 kişiye ulaştı.
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı rapora göre bir öğrenci plastik mermi isabet etmesi nedeniyle gözünü kaybetti.

3 Haziran
Olayların başladığı Cuma akşamı ve devam eden hafta sonu boyunca kapalı olan borsada da olayların etkisi 3 Haziran Pazartesi günü borsanın açılmasıyla hissedildi. Güne yüzde 7’lik sert bir düşüşle başlayan İMKB, son 10 yılın en büyük düşüşünü yaşadı ve günün sonunda % 10.47 değer kaybetti.
İstanbul Maslak’taki plaza çalışanları ve çevredeki halk Doğuş Power Center’ın önünde öğlen 12:20’de toplanarak NTV haber kanalını protesto ettiler. Eylemcilerin sayısı arttınca Doğuş Yayın Grubu Yönetimi protestoya sessiz kalamadı ve kendilerine yönelik yapılan protestoyu 5 dakika boyunca canlı yayımlamak zorunda kaldı. Doğuş Yayın Grubu CEO’su Cem Aydın, Gezi Parkı eylemlerini habercilik duyarlılığıyla yansıtmadığı için protesto edilen NTV’den 13 Haziran 2013 tarihinde görevinden istifa etti. Doğuş Yayın Grubu bünyesinde çıkarılan NTV Tarih dergisi, Gezi Parkı eylemlerini konu alan Temmuz sayısı nedeniyle çıkan krizin ardından yönetim tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde kapatıldı. Doğuş Yayın Grubu Dergilerinden Sorumlu Genel Müdür Neyyire Özkan da Haziran ayı sonunda grup ile yollarını ayırdı.
Gece Dolmabahçe ve Beşiktaş’ta başlayan çatışmalar sabaha kadar devam etti. Dolmabahçe’de sabah saatlerinde polisle eylemciler arasında çok sert çatışmalar yaşandı. Polisler biber gazı ve tazyikli suyla müdahele ederken, eylemciler kaldırım taşlarından barikatlar kurdu. Olaylar sonrasında 200 eylemci gözaltına alındı.
Fas Gezisine çıkmadan evvel başbakan “Evinde zorla tuttuğumuz %50 var”, tencere tava eylemleri için “Tencere tava hep aynı hava” ve Reuters muhabiriyle girdiği polemik gerginliğin sürmesine neden oldu. Buna karşın Cumhurbaşkanı Abdullah Gülolayları sakinleştirmek için taraflarla görüşmeye başladı.
Ankara’daki eylemler 4. gününde tüm şiddetiyle sürdü. Eylemciler bir çok yolu kapattılar ve bazı belediye otobüslerini ateşe verdiler. Gruba müdahale eden polise 50 kişilik Ülkücü bir grup, “Polise uzanan eller kırılsın” sloganı atarak destek verdi. Kızılay haricinde Ankara’nın farklı semtlerinde toplanan ve yollara barikat kuran gruplara polis müdahale etti ve 30 kişiyi gözaltına aldı.
İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nındaki protestoculardan ayrılan bir grup Lozan Meydanı’na yürüyüşe geçti. Göstericiler Lozan Meydanı’na geldiklerinde Kültürpark Fuar Kapısı’ndaki plastik bilet gişelerini yerinden söküp ateşe verdi.
Antalya’da Taksim Gezi Parkı’nda yaşananları protesto için 4 gündür Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan ve olaysız bir şekilde dağılan gruba, bir kadın ve erkek polis, ellerinde güllerle meydanda toplananların arasına girerek, eylemcilere birer gül dağıttı. Antalya Barosu’na kayıtlı yaklaşık 600 avukat ise Antalya Müzesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.
Afyonkarahisar’da, Gezi Parkı eylemlerine destek için eylem yapan gruba, başka bir grup saldırdı. Çıkan olaylara polis biber gazıyla müdahale etti, saldırgan grup olay yerinden uzaklaştırıldı. Balkonlarından polise tepki gösteren bazı kişiler ve polisin üzerine çeşitli cisimler attı.
Ümraniye’de yapılan gösterilerde Mehmet Ayvalıtaş adlı bir gösterici otoyolu kapatırken bir arabanın hızını alamaması neticesi hayatını kaybetti. Gruptakiler şoförü darp ederken bir gösterici de yaralandı. Antakya Armutlu’da CHP gençlik kolları üyesi Abdullah Cömert protestolar sırasında çıkan arbedede hayatını kaybetti.
Güngören’de yapılan protestolarda grupla tartışmaya giren AKP Güngören eski ilçe başkanı “Abdullah Başçı” göstericiler tarafından bıçaklanarak yaralandı.
Balıkesir’de Atatürk Parkı’nda toplanan bir gruba yaklaşık 15-20 kişilik grup bir saldırmak istedi. Araya giren sivil polisler saldırganları durdururken, Çevik Kuvvet ekipleri de devreye girdi.

4 Haziran
Taksim Gezi Parkı eylemleri gündüz olaysız geçerken gece çatışmalı geçti. İstanbul Dolmabahçe’de akşam polisle göstericiler arasında sağlanan uzlaşma gece bozuldu. Grupla polis arasındaki çatışmalar çıktı. Çatışmalar saatlerce sürdü. Gazi Mahallesi’nde de 2 bin kişi, tencere ve tavalara vurarak Gazi Polis Merkezi’ne yürüdü. Gruba çevik kuvvet polisleri ve TOMA’larla müdahale edildi.
Ankara Güvenpark’taki gündüz sakinliği akşam çatışmaya dönüştü. Polis gaz bombaları ile gruba müdahale etti ve 65 kişiyi gözaltına aldı. Beşiktaş’ta gözaltına alınan göstericilerle birlikte İstanbul’da olaylarla ilgili toplam gözaltına alınan gösterici sayısı 422’ye ulaştı. 422 göstericiden 281’i serbest bırakılırken, önceki gece gözaltına alınan 76 gösterici Adliye’ye sevk edildi.
Tunceli’de protesto gösterilerinin üçüncü akşamında olaylar çıktı. Barikat kurup ateş yakan grup, Şehit Nahit Bulut Polis Merkezi’ni de taş yağmuruna tuttu. Polis, göstericilere müdahale etti. Polis, bu kez Devlet Hastanesi’nin bulunduğu caddede göstericilere biber gazıyla müdahalede bulunup dağıttı. Atılan gaz bombaları hastanedeki bir çok hasta, hasta yakını ve sağlık personeline de etkilendi.
Adana’da akşam saatlerinde Atatürk Parkı’nda toplanan 3 bin kişi yürüyüşe geçti. Gruba tazyikli su ile müdahale edildi ve 7 kişi gözaltına alındı.
İzmir’de 5 gündür süren eylemlerde sosyal medya üzerinden halkı isyana teşvik ettikleri ve propaganda yaptıkları ileri sürülen 26 kişi gözaltına alındı. Polisin 38 adrese yaptığı baskınlarda yakalananlar emniyete götürüldü.
Eskişehir’de çoğunluğu üniversite öğrencisi bir grup, çadırlar kurup, evlerinden getirdikleri kanepe ve koltukları koydukları yolu trafiğe kapattı. Çadırların üzerine de ‘Rahatsız etmeyin direniş var’ yazıldı.
Antakya’da başına aldığı darbelere sonucu hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in (22) cenaze töreninden dönen grup Armutlu Mahallesi’nin girişine barikat kuran polisin girmesini engellemeye çalıştı. Polis barikatı panzerlerle aştı, eylemcilere TOMA ve gaz bombası ile müdahele etti.
Ankara’da yapılan eylemlerde polis yasalara aykırı olarak, orantısız güç kullanımının tespit edilmesindeki en önemli etmen olan kask numarasını bazı polislerin gizlediği görüldü.

5 Haziran
KESK’in başını çektiği bir gün önce başladığı iş bırakma eylemine DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Gruplar Ankara’da Kızılay, İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda , İstanbul’da Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Ayrıca, Antalya, İzmir, İzmit ve Çanakkale, Bursa, Kilis gibi çeşitli kentlerde de iş bırakma eylemleri yapıldı.
Miraç kandili dolayısıyla İstanbul gezi parkında Çarşı grubu Beşiktaş’ta polislere ve halka kandil simidi dağıtıp, önceki günlerde revir olarak da kullanılan Dolmabahçe’deki Bezmialem Valide Sultan Camii’ni ziyaret etti. Gezi Parkındaki gruplardan Antikapitalist Müslümanlar toplu dua etti. Gezi parkında bu kez kandil kytlamaları ile ilgili sloganlar atıldı.
İstanbul’da gün sakin geçmesine, tencere ve tavalarla protesto ve yürüyüşler dışında neredeyse hiç çatışma olmamasına karşın, Ankara, Adana ve pek çok bölgede çatışma ve gerginlikler devam etti.
Ankara’da tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’nın (TÜM BEL-SEN) belediyelerdeki eylem çağrısı karşısında Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek “eylemlere katılanı devlet memurluğundan çıkarırız” yanıtı geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek imzalı genelgede bugün akşama kadar pişmanlıklarını bildirenlerin ise affedileceği kaydedildi. Özellikle akşam saatlerinde Kızılay Meydanı yakınlarında polis ve protestocular arasında başlayan çatışmalar gece boyunca devam etti.
İzmir’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İZELMAN kadrolu belediye otobüs şoförlerinin sefere çıkmamasını örgütleyen DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın eylemini İzmirlilere yapılmış bir kötülük olarak niteleyerek eylemi kınadı.
Rize’de eylem yapmak isteyen TGB üyeleri ile karşıt görüşlü grup arasında itiş kakış yaşandı. Eylemciler 4 sat kadar sığındıkları ADD’de mahsur kaldı. Tunceli de Gezi Parkı için oturma eylemi yapıldı.
Adana’daki eylemlerde yol kapatıp polise taş ve havai fişek atan göstericilere müdahale eden polislerden komiser Mustafa Sarı inşaatı devam eden bir köprüden düşerek ağır şekilde yaralandı ve ertesi gün hayatını kaybetti. Adana ve Mersin’de çatışmalar ve gerginlik geç saatlere kadar uzun bir süre boyunca devam etti.

6 Haziran
Taksim de göstericilerin işgali devam etti. Ancak herhangi bir polis müdahalesi gerçekleşmedi. Ankara, İzmir’de ise yer yer polis müdahaleli protestolar, Adana, Hatay ve Eskişehir gibi pek çok ilde olduğu gibi devam etti.
Taksim Gezi Parkı’nda verileceği açıklanan ve Sezen Aksu, Grup Yorum, Yavuz Bingöl, Kubat, Mor ve Ötesi, Duman, Can Bonomo, Onur Akay ve Sertap Erener gibi ünlü sanatçıların katılacağı konser etkinliğine sosyal medyada tepkiler geldi ve konser iptal edildi.
Başbakan Tunus’taki konuşmasında kışlanın yapılacağını, AKM’nin yıkılacağını ve yerine yeni bir opera binası yapılacağını, yardımcısı Arınç’ın aksine bu konuyu referanduma götürmeyeceğini söyledi.

7 Haziran
Başbakan Tunus’tan dönüşünde havalimanında kendisini karşılayan 10.000 civarında kişiye seslendi. Olaylar için faiz lobisini sorumlu tutan Başbakan kışla ve AKM konusundaki ısrarından vazgeçmedi devamla gençliğin elinde tencere tava değil bilgisayar olacağını söyledi. Israrından vazgeçmese de başbakanın üslubunda yumuşama olduğu gözden kaçmadı.
Cuma nedeniyle Gezi Parkında anti kapitalist müslümanlar cuma namazı kıldı. Yurt içinde pek çok ilde protestolar ve polis müdahaleleri devam etti. İzmir, Ankara ve Eskişehir gibi şehirlerde göstericileri kovalayan karşı görüşlü kişiler dikkat çekti. İzmir Valiliği yaptığı açıklamada göstericileri kovalayan kişiler için İçişleri Bakanlığı’ndan, müfettiş görevlendirilerek soruşturma yapılması için talepte bulunulduğunu açıkladı.

8 Haziran
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı’nın yerine alışveriş merkezi, otel ve rezidansın yapılmayacağını, kent müzesi olabileceğini, böyle bir durumda ise mimarlar ile görüşülebileceğini açıkladı.
Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek ertesi gün Ankara’ya gelecek başbakan için coşkulu ve görkemli bir karşılama törenini havalimanında yapacaklarını söyledi ve twitter’dan kampanya başlattı.
Ankara’da akşama kadar sakince süren gösteriler akşam geç saatlerde polisin tekrar saldırmasıyla tekrar alevlendi. Gece geç saatlere kadar Tunalı Hilmi Caddesi, Kennedy Caddesi, Kuğulupark ve Kızılay’da gösteriler devam etti.
Ülke çapında Kahramanmaraş, Gaziantep, İzmir, Mersin, Eskişehir gibi illerde eylemler sürerken Adana’da Twitter üzerinden halkı kışkırttıkları, polise taş attıkları gerekçesi ile 5 kişi gözaltına alındı. Adana’da Gezi Parkı Protestoları nedeniyle karşı karşıya gelen karşıt görüşlü göstericilere polis müdahale etti. Her iki grup ve polis arasında gerginlik uzun süre devam etti.
AKP 15 ve 16 Haziran’da sırasıyla Ankara ve İstanbul’da iki büyük miting yapacağını açıkladı.

9 Haziran
Eylemin ilk gününden beri insanlar Gezi Parkında toplanmaya devam etti. Tam bir yardımlaşma içerisinde olan direnişçiler, evlerinden yiyecek, içecek ve çeşitli yardım gereçlerini getirerek birbirleriyle paylaştılar. Taksim Meydanı ve Gezi Parkı Türkiye’ de kurulan ilk Geçici Otonom Bölge niteliğindeki doğrudan demokrasi ve komün alanı haline geldi ve dünya basınında baş sayfalarda yer aldı. Çevreye barikatlar kurulduğundan Gezi Parkı’na polis müdahalesi gerçekleşemedi.
Ayrıca Park meydanında toplanan onlarca kişiye gönüllü doktorlar tarafından uygulamalı ilk yardım dersleri verildi. Bunların dışında çeşitli savunma uygulamaları da yapıldı.
Gezi Parkı olaylarının 13’üncü gününde Taksim Dayanışma Platformu Taksim Meydanı’nda geniş katılımlı miting düzenledi. Bir çok siyasi parti, kurum, kuruluş, sendika üyeleri, çeşitli mahalle ve semt sakinleri farklı yönlerden kortejler halinde mitinge katılmak üzere Taksim Meydanı’na yürüdü. Meydana miting için kurulan platformdan katılımcılara yönelik yapılan konuşmalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar eleştirilirken, tertip komitesi, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” ve “Hükümet istifa” sloganları dışında slogan atılmamasını istedi. Konuşmalarda, Hatay’da olaylar sırasında yaşamını yitiren Abdullah Cömert anılırken, Cömert’in ölmeden önce bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı yazı okundu. Ardından Taksim Dayanışma Platformunu oluşturan çeşitli sivil toplum kuruluşları adına ortak basın açıklaması okundu.

10 Haziran
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Taksim Gezi Parkı konusunda hükümetten taleplerde bulunan bazı topluluklarla Çarşamba günü görüşeceğini söyledi.

11 Haziran
Alınan karar gereği göstericiler barikatlardan çekildi. Polis sabah erken saatlerinde terkedilen barikatları aşarak Taksim Meydanına geldi. Bununla birlikte polis müdahalesi sırasında birden bire Taksim Gezi Parkı gösterilerine yer vermeyen yayın kuruluşlarının canlı yayına girmesi, polise karşı bu gösterilerde özellikle Taksim çevresinde kullanılmayan molotof kokteyli atmaya çalışan, havai fişek atan, gösterici kitlesine uzak bir alandan 10-15 kişilik üzerinde “SDP Asayiş” yazılı kalkan taşıyan grubun polise saldırması ve bunlara karşı polisin zayıf müdahalesi tartışmalara neden oldu. Bazı yayın organları bunu Akp’nin seçmenine yönelik bir oyun olarak yorumladı. Bazı yabancı yayın organları ise bu kimseleri provakatör sivil polis olarak gösterip başbakanı gezi parkına müdahaleye açmak için sahte bir senaryo uygulamakla suçladı. Polis bu guruba parktaki kişilerin durdurma yönündeki müdahalesine de engel oldu. Bununla birlikte polis bu grubun ve sonrasında gelen bir kısım grupların Gezi parkına girme ve diğer göstericilere müdahale girişimini engelledi. Polis, polise karşı koyan bu 10-15 kişilik grubun sivil polis değil, SDP’li olduğunu ve sivil polis diye gösterilen bir kimsenin de SDP üyesi olduğunu ve yakalandığını açıkladı. Kısa sürede meydana hakim olan polis, AKM binası ve Cumhuriyet anıtı üzerinde bulunan pankartları topladı. Vali Hüseyin Avni Mutlu gezi parkına müdahale edilmeyeceğini açıkladı. Ancak, göstericilerin ailelerine seslenerek gezi parkında kalanların can güvenlikleri olmadığını açıkladı.
Öğleden sonra polisin Gezi Parkı’na girmek istemesi sonucu akşamüstü Gezi Parkına yardıma gelen gruplarla polis arasında sabaha kadar süren çatışmalar yaşandı. Olaylar CNN, BBC gibi pek çok yayın kuruluşu tarafından canlı olarak verildi. Hükümet bu kuruluşların bir iç savaş gibi durumu göstermesine tepki gösterdi. Diğer yandan Amanpour canlı yayında başbakanlık danışmanı İbrahim Kalın‘ın konuşmasını ve röportajını “show is over” diyerek yarıda kesti. Bu durum medyada büyük tartışmalara neden oldu. Bu arada Taksim’e polis müdahalesini protesto eden ve oturma eylemi yapan Çağlayan Adliyesindeki 50’den fazla avukat gözaltına alındı. Akşam saatlerinde Gezi Parkı’na giren polis, girişteki bazı malzemeleri ve çadırları kaldırdıktan sonra geri çekildi.
BM, USA, Uluslarası Af Örgütü, ve bazı ülkelerden orantısız güç kullanılmaması ve gösteri haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunuldu. AKP içerisinden muhalif milletvekilleri ve muhalefet partileri milletvekilleri tepki mesajları yayınladılar. Diğer yandan Ankara, Adana dahil pek çok il ve ilçede polisle göstericiler arasında gerginlik ve gösteriler devam etti.

12 Haziran
Sabah saat 04:00’e kadar süren olaylar polisin meydana çekilmesi ile sakinleşti. Aynı gün Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı’ndan eylemlerde yer alan grupların bazılarının temsilcileri ile bir araya geldi. Bu toplantının ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik referanduma gidebileceklerini ilk kez telaffuz etti. Bu arada gece Taksim Meydanı’na piyanosunu getirten İtalyan piyanist Davide Martello ve bazı eylemciler piyano dinletisi sundu.

13 Haziran
Gezi Parkı ve civarında İstanbul’da tencere tava eylemleri haricinde gün sakin geçti. buna karşın Ankara, Adana gibi pek çok il ve ilçede halk protestolara ve polis müdahalelere devam etti. Bu arada gece boyunca Taksim Meydanı’na piyano çalan İtalyan piyanist Davide Martello akşam saatlerinde tekrar dinleti sundu. Başbakan sert üslupla konuşmalarını sürdürdü. Avrupa Parlementosu eylemlerdeki şiddet için Türk hükümetini kınarken Erdoğan bu kararı tanımadığını belirtti. Bununla birlikte parkın akıbeti için referandum yapılabileceğini söyledi.

14 Haziran
Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı’ndan eylemlerde yer alan grupların bazılarının temsilcileri ile ikinci kez bir araya geldi. Bu kez temsilciler arasında Taksim Platformu’nu temsil edenler de katıldı. Taksim Dayanışması üyeleri Başbakan Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmenin ardından, nihai bir karar alabilmek için Gezi Parkı’nda forumlar düzenledi.

15 Haziran
Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Sincan bölgesinde yaptığı “Milli İrade’ye Saygı” mitinginde “Taksim Meydanı boşaldı, boşaldı; yoksa güvenlik güçlerimiz boşaltmasını bilir.” diyerek Gezi Parkı’ndakilere yakında müdahale edilebileceği sinyalini verdi. Taksim Dayanışması üyeleri ise 14 Haziran görüşmesinin ardından düzenledikleri forumların kararını saat 10:00’da açıkladı. Alınan ortak karara göre direnişin sadece Taksim Dayanışması çadırında sürdürüleceği, park ve çevresindeki diğer çadırların, flamaların ve bayrakların indirileceği belirtildi. Saat öğlen 16:00’e gelindiğinde Taksim Platformu haricindeki diğer flamalar ve bayraklar indirildi, ayrıca Gez Parkı’ndan meydana açılan bölgedeki barikatlar da temizlendi.
Saat 17:30’dan itibaren polis Park’daki göstericilere dağılmaları yolunda anons yapmaya başladı. Saat 20:50’de göstericilere müdahale başladı. Hazırlıksız olarak yakalan göstericiler direnç gösteremedi ve polis kısa sürede Gezi Parkı’na girdi. Bu sırada protestocuların büyük kısmı parkı boşalttı. Ancak parkta kalarak direnmeye çalışan gruba gaz bombası ile çok sert müdahale etti. Gezi parkını kontrole alan polis temizlik ve belediye işçilerinin parka girmesini sağladı. Yaklaşık 1000 işçi flamaları, çadırları ve kamyonlarca çöpü gece boyunca topladı.
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın boşalmaya başlamasının ardından kalabalıklar Harbiye, İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı yönlerinde toplanmaya başladı. Saat 23:00 civarından itibaren Taksim’in yanısıra İstanbul’un Kartal, Ortaköy, Kadıköy, Etiler, Gazi Mahallesi gibi bölgelerinde de protesto gösterileri tekrar başladı.

16 Haziran
Geceyarısından itibaren gösteriler İstanbul’un diğer bölgelerine de yayıldı. İlk kez polis kuvvetlerine ek olarak Jandarma ekipleri de göstericilere Divan Oteli ve çevresinde müdahele etti. Boğaziçi köprüsünden Taksim’e Anadolu yakasından yürüyüşe geçen gruplara Polis müdahale de bulunup, Jandarma ihtiyatta bekletildi. Gecenin geç saatlerinde Jandarma köprüden çekilince gruplardan bir kısmı köprüyü geçip Mecidiyeköy’e kadar ulaştı. Polis gruba gece 2:15 civarı TEM-Okmeydanı bağlantı yolunda müdahele etti. Gece geç saatlerden sabaha kadar Akaretler, Taksim-Karaköy arası, İstiklal Caddesi, Harbiye, Tarlabaşı gibi bütün yollardan Taksim’e çıkan gruplara polis müdahaleleri devam etti.
Başbakan Milli İrade’ye Saygı mitinglerinin ikincisini Kazlıçeşme’de düzenledi. Mitingteki katılım sayısı tartışmalara neden oldu. Bu miting sonrasında da gece boyunca olaylar ve polis müdahaleleri sürdü.
Ankara, Mersin, Adana, İzmir gibi pek çok ilde gösteriler gün boyu da devam etti. Ankara’da ölen Ethem Sarısülük’ün cenazesinin Kızılay meydanına getirilmek istenmesi üzerine olaylar çıktı. Bir grup CHP Şişhane ilçe binasının camlarını kırdı.
Çanakkale’de protestocular iskele yolunu kapatınca Çanakkale-Eceabat ve Çanakkale-Kilitbahir seferleri iptal edildi. Bir grup CHP Şişhane ilçe binasının camlarını kırdı.

17 Haziran
Disk ve KESK sendikaları genel greve gittiler. Sendikaların, saat 16.00’da Taksim’e yürümek istemesine polis izin vermedi. Görüşmeler neticesi Taksim’e yürümekten vazgeçtiler; ancak grupların bazıları dağılmadı ve polis bu grupları güç kullanarak dağıtmak zorunda kaldı, bu sırada bazı esnaflarda polis müdahalesine yardım etti. İstiklal Caddesinden yürümek isteyen protestoculara da polis müdahale etti.
Protestolar İstanbul’da daha pasifist eylemlere dönüştü. Bazı üyeleri gözaltına alınan Çarşı grubu, destek için Abbasağa Parkında eylemsizlik duruşu ile hükümeti protesto etti Erdem Gündüz isimli bir kişi Taksim AKM önünde polisin müdahalelerini protesto için konuşmadan AKM önünde ayakta durma eylemi başlattı. Protesto başladıktan sonra kısa sürede durma eylemine durarak destek olanların arttı. Eylemcilerin bazısının yaya ve trafik akışını engellemesi üzerine polis eylemi sonlandırdı ve bazılarını gözaltına aldı. Erdem Gündüz polis müdahalesinden önce protestosunu durdurdu.

18 Haziran
Başbakan sert üslubunu sürdürdü, polisi daha da güçlendireceğini ve eylemlerde polisn çok başarılı bir demokrasi sınavı verdiğini şiddet uygulayanların terörist ve anarşist gruplar olduğunu söyledi. Eskişehir’de gerginlik ve yer yer polis müdahaleleri gerçekleşti. İstanbul’da ise halk Taksim’de gözaltılara karşın AKM’de Atatürk Posteri önünde ayakta durma eylemi yaptı,Türkiye’nin ve İstanbul’un pek çok yerinde ayakta durma tencere tava eylemleri yapıldı.

19 Haziran
Oturan adam eylemleri tüm Türkiye’de devam ederken, Çarşı grubu Abbasağa parkında, diğer eylemciler ise çeşitli parklarda forumlar düzenlediler. Ankara ve özellikle Eskişehir’de polis müdahaleleri ve çatışmalar sürerken, Adana ve Mersin gibi pek çok ilde gösteriler devam etti.

20 Haziran
Eskişehir’deki gösterilere öğrencilerin yanında Eskişehirspor taraftarları da katıldı. Başbakan Erdoğan’ın Akdeniz Oyunları açılış töreni için geldiği Mersin’de olaylar gün boyunca sürdü, 2’si polis 6 kişi yaralanırken 8 kişi gözaltına alındı. Ankara’da ise Kuğulu Park’ta toplanıp yürüyüşe geçen gruba Kennedy Caddesi’nde polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. İzmir’de Gündoğdu meydanında kurulan gezi parkı çadırları kaldırmak isteyen polisle protestocular arasında çıkan tartışma ve protestolar polis müdahalesi ile sonuçlandı. Duran adam eylemleri ve forumlar devam ederken Yeniköy Parkı’nda toplanan eylemciler ile AKP yanlısı karşıt görüşlü bir grubun parka gelmesi ile gerginlik meydana geldi, yaralananlar oldu. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 30 Mayıs’ta yanan çadırlar için çadırları yakan zabıta memurları adına özür diledi ve bundan sonra bir durağın yerini değiştirirken bile halka danışacaklarını söyledi. Eğer gezi parkı ile ilgili mahkemenin parkın kaldırılması aleyhine karar vermesi halinde referandum yapılacağı ve bunun İstanbul çapında bir referandum olacağı yolundaki beyanatı tekrarladı.

21 Haziran
Mersin, Ankara, İzmir gibi pek çok ilde gösteriler devam ederken, duran adam eylemleri de hız kesmeden devam etti. Ankara ve Mersin’de yer yer polis müdahaleleri oldu. Halk Abbasağa, Büyükdere, Yoğurtçu Parkı gibi 20’nin üzerindeki parklarda İstanbul’da toplanıp forumlara devam etti. Tencere tava eylemlerinde ise azalma oldu. Bu arada polis 100.000 göz yaşartıcı gaz kartuşu ve 60 yeni toma aracı alacağını duyurdu.

22 Haziran
Taksim Dayanışma Platformu halkı Gezi Şehitlerini anmak için karanfillerle Taksimde toplanmaya çağırdı. Binlerce kişi Taksim’e akın etti. Başbakan Samsun’da ki konuşmasında biber gazı istemeyenlerin rahat durmaları gerektiğini söyledi ve sert üslubunu sürdürdü. Gezi Parkına 9 kişilik bir grup özel izinle karanfil bıraktı. Halk polise karanfiller dağıtmaya çalıştı. Ancak polis bir süre sonra “Halka ait yolu meydanı kapatıyorsunuz boşaltın” çağrısı yapıp gruplara önce Tomalardan basınçLı su, cop ve ardından biber gazı ile müdahale etti. Bütün gece boyunca göstericiler ve halk arasında çatışmalar yaşandı. Bir kısım göstericilerin “polis halkına ihanet etme” “Polis simit sat ve onurlu yaşa” diye slogan attığı görüldü. Polisin önce yumuşak şekilde başlayan müdahalesinin sokak aralarında çok sertleştiği görüldü, gözaltılar yaşandı. Bir kısım gazetecilerin kameralarının polisçe alındığı, yayınlarının engellenmeye çalıştığı gözlendi. Türkiye’deki çok az yayın kuruluşunun olayları göstermesi yine tepkilere neden oldu.
Polis Ankara’da Dikmen, Kuğulu Park, Kennedy Caddesi üzerindeki gruplara sert müdahalelerde bulundu. Dikmen’deki ağır müdahale tepkilere neden olurken polisin yerli ve yabancı gazetecilere müdahalesi de gözden kaçmadı. CNN Muhabiri Tom Burton Ankara’da Toma tarafından tazyikli su ile ıslatıldı. Bunun yanında Türkiye’nin çeşitli illerinde protestolar duran adam, tencere tava protestoları ve parklarda forum düzenleme faaliyetleri devam etti.

23 Haziran
Sabahın erken saatlerine kadar Taksim çevresinde ve Ankara’da gösteri polis müdahaleleri ve çatışmalar devam etti. Sonrasında ise göstericiler İstiklal Caddesi, Tarlabaşı gibi Taksim çevresindeki bölgelerde eylemlerine son verdiler, gözaltılar yaşandı. Kadıköy’de Sivas katliamının 20.yıl mitingi düzenlendi ve Taksim Dayanışması mitinge katılanlar arasındaydı. Diğer taraftan LGBTler İstiklal Caddesinde yürüyüş düzenlediler. Her iki yürüyüşte olaysız sona erdi. Halk çeşitli parklardaki forumlarda toplandı.
Ankara’da Dikmen gibi çeşitli semtlerde ve Adana gibi illerde protestolar ve polis müdahaleleri devam etti.

24 Haziran
Başbakan ise polis akademisinde yaptığı konuşmada “Polisimiz kurşun yiyor, karşılığında su ve biber gazı sıkıyor. AB müktesebatında da polisin su ve gaz sıkma hakkı olduğu görülür. Türkiye’nin polisi konusunda takdirde bulunacak merci başka ülkelerin parlamentoları değil millettir. Polisimize nasıl şiddet uygulandığını gösteren görüntüleri önümüzdeki günlerde ortaya koyacağız” dedi ve polisin başarılı bir demokrasi sınavı verdiğini söyledi.
Duran adam eylemleri devam ederken; gezi protestolarında polis kurşunu ile hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’e ateş eden polisin serbest bırakıldığı haberinin ulaşması üzerine Ankara, İstanbul’da eylemler yapıldı. Ankara Dikmen’de, İstanbul Kadıköy ve Cihangir’de yapılan yürüyüş ve protesto gösterilerine polis müdahale etmedi. Protestocular çeşitli parklarda forumlar düzenlediler. Disk Ethem Sarısülük’ün ölümü dolayısıyla 25 Haziran’da bir günlük genel grev ve ülke çapında yürüyüş yapılacağını bildirdi.
İzmir’de ise yapılan tutuklama ve gözaltılar için Gündoğdu Meydanı, AKP İl Binası Önünde 2000 kişinin katılımıyla protesto yapıldı, protestolar olaysız sona erdi.
Bu arada saat 17.00 sıralarında Beyazsaray tarafından aranan başbakanın 1 saat boyunca ABD başkanı ile görüştüğü açıklandı. Beyazsaray’dan gelen açıklama başbakanın barışçıl gösterilere hoşgörü ile yaklaşılması ve basın haklarına müdahale edilmemesi yönünde uyarıldığı yönündeydi.

25 Haziran
Taksim’de duran adam protestoları devam ederken Disk’in liderliğini yaptığı Sendikal Güç Platformu da, Taksim’de üyeleriyle duran adam eylemi yaptı. Bununla birlikte Ankara Güvenpark, Keçiören, Batıkent ve Dikmen; İstanbul Taksim meydanında Ethem Sarısülük’ü öldüren polisin serbest bırakılması kararı protesto edildi. Oturma eylemi ve Ethem Sarısülük’ün öldürülmesini gösteren “düşen adam” ve “yatan adam” eylemi yapıldı. Metro seferleri aksadı. Dikmen’de polis göstericilere müdahale etse de diğer yerlerde polis tarafından gösterilere herhangi bir müdahale de bulunulmadı. Gösteriler olaysız şekilde sona erdi. Taksim’de ki gösterilerde bir gösterici grubunun polise karşı gezi olaylarında hayatını kaybeden polis komiseri Mustafa Sarı için “Acınız acımızdır, kaybınız kaybımızdır, Komiser Mustafa Sarı ölümsüzdür” yazılı pankart taşıması da dikkat çekti.

27 Haziran
Gezi olaylarının görüşüldüğü AKPM’de Türkiye’nin adı zikredilmeden kabul edilen kararda, Avrupa devletlerinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymaları istendi.
İzmit-Derince’de 400 kişilik grubun yaptığı yürüyüşe Çınarlı AKP binasından taşlı saldırı gerçekleşti. Karşılıklı taş atma şeklinde gerçekleşen kargaşaya camii altındaki bir kahvehaneden de taş atılmaya başlanmasıyla olaylar büyüdü. Olaylar sırasında kahvehanenin camları kırıldı. Olay Özgür Kocaeli Gazetesi’ne camiye saldırıldı şeklinde haber yapıldı. Sabaha karşı yapılan polis baskını ile iki kişi önce gözaltına alındı. Daha sonra tutuklandı

28 Haziran
Redhack, İstanbul İl Özel İdaresi’nin internet sitesini hackleyerek pek çok kamu kurumunun devlete olan borcunu sildi.
Taksim yayalaştırma projesi kapsamında yapılan çalışma sırasında iş makinesi su borusunu patlattı, su basması nedeniyle Taksim Metrosu İstasyonu’na giriş durduruldu.

29 Haziran
Bir grup sanatçı, toplumda oluşan nefret söylemi hakkında “Kaygılıyız” başlıklı bir ilan yayınladı.
Taksim Dayanışması öncülüğünde Taksim’de toplanan grup polisin biber gazı ve boyalı mermi kullandığı müdahaleyle karşılaştı, çok sayıda gözaltı gerçekleşti.

30 Haziran
Gezi Parkı direnişi sürecinde başlayan forumların önemli merkezlerinden biri olan Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’na sabaha karşı 10-15 kişilik bir grup tarafından bıçaklı saldırı düzenlendi.
Mersin’deki Akdeniz oyunları kapanış töreni biletleri satışa çıkar çıkmaz AKP il ve ilçe yönetimleri tarafından 15 dakikada tüketildiğinden Mersin halkının törenlere katılması engellendi. Mersin Forum AVM önünde toplanan göstericilere polis çok sert şekilde müdahale yaptı. Polisten cop yemeyen kimse kalmadı. 11 kişi gözaltına alındı.

1 Temmuz
Gezi Parkı protestosunu konu alan son sayısı nedeniyle Doğuş Yayın Grubu’nda krize yol açan NTV Tarih dergisi kapatıldı.

2 Temmuz
İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘nın Gezi Parkı ‘yla ilgili yürütmeyi durdurma kararına karşı yaptığı itirazı da reddetti.

3 Temmuz
Taksim Yayalaştırma Projesi yargı tarafından iptal edildi. Akşam saat 19:00’da konuyla ilgili olarak Taksim Meydanı’nda geniş katılımın olduğu bir basın açıklaması yapıldı.

————————-

[1]  itaatsiz.org/2014/03/14/gezi-parki-isgali-ve-anarsistlerin-bildirisi/

Visits: 83

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz