Osmanlı’da Karşılıklılık ve Dayanışma Örgütlenmeleri:Fütüvvet, Ahilik ve Özgürlükçü bir Tarih Anlama Denemesi (Kitap)

0
176

(Arka Kapak Yazısı)

Tarihte ve özellikle içinde bulunduğumuz coğrafyanın insanlarının tarihinde özgürlük, eşitlik ve adaletli yaşam adına ortaya çıkmış olan hareket ve oluşumlar bugün için ne ifade eder?

Bunun geleceğe yönelik özgürlükçü yaşam alanlarının kurulması ve oluşturulmasında doğrudan bir etkisinin olacağını düşünmek safdillik olur. Ama merak da bir rahatsızlık vesilesidir ve bu rahatsızlık aslında yeni bir şeyin varlığı ve oluşumu için ilk kalkış noktası.

Fütüvvet, Ahilik ve Ahi Birlikleri ve bu birliklerin bir yaşam önerisi ve yaşam biçimi sunmaları göz ardı edilecek gibi değildir. Özellikle baskın olan ve kitlelere sunulan tarihçiler ve onların tarihçilik anlayışı, milliyetçilik ve kimi dindar görünen ideolojiler ile kuşanmıştır; sathi, kaba ve oldukça manipülatiftir.

En azından bu zihniyeti törpülemek maksadı ile var olan tarih çalışmaları yeni bir gözle okunmaya çalışılmıştır. Özellikle anarşizm ve anarşist antropolojinin bunun için kimi veriler sunduğunu da düşünerek bu deneme kitabı ortaya çıkarılmıştır.

Not: Kitapyurdu’nda edinebilirsiniz: https://www.kitapyurdu.com/kitap/osmanlida-karsiliklilik-ve-dayanisma-orgutlenmeleri/667647.html&filter_name=osmanl%C4%B1%27da+kar%C5%9F%C4%B1l%C4%B1kl%C4%B1l%C4%B1k

Visits: 34

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz