Pigmelere İşkence Etmeyi Durdurun!

0
2240

Kamerun’da ‘Eko muhafızlar’ ve askerler onların topraklarında yaratmış oldukları Milli Park’da avlandıklarından dolayı ormanda-yaşayan Baka ‘Pigmelerini’ taciz ediyor, işkence ediyor ve hatta öldürüyorlar.  Bir hükümet görevlisi kaçak avcılık yapıldığına dair bilgi almak için işkence yapıldığını açık bir şekilde itiraf etti.

Pek çok doğasever ‘koruma’ alanlarının ‘bozulmamış’  ve turizm hariç tüm insan faaliyetlerinden uzak tutulması gerektiğine inanıyor. Bununla aynı fikirde değiliz – bir hakikat olarak bulgular kabile insanlarının en iyi doğa koruyucuları olduğunu göstermiştir. Dünya’nın en zengin ‘ekolojik bölgelerinin’  % 70’inin yerli toplulukların yaşadığı yerler olması bir tesadüf değildir. Bu ilişkiye rağmen kabile cemaatleri bu ‘doğal’ alanları güya ‘korumak’ ve turizme açmak için topraklarından tahliye ediliyor ve bu alanlardan yasaklanıyorlar.

Kamerun’daki Milli Parklar onların rızasını almadan Bakaların atalarından kalma toprakları üzerinde kurulmuştu. Çeşitleri bol olan orman ürünlerini toplayan ve avlayan Bakalara ilaçlarını ormanda topladıkları, yiyecekleri için avlandıkları ya da evlerini inşa etmek için malzeme topladıkları, hatta atalarının mezarlarını gözetmelerinden dolayı suçlu muamelesi yapılıyor.

Topraklarından ayrılmak kabile insanlarını dünyalarını ayrı tutmak demektir.  Baka’lı bir kişi olan Mbaya Gaston sözleriyle “Şu an beslenme biçimimiz değiştiğinden dolayı hastalanıyoruz. Tenlerimiz köy yaşamını ve güneşi sevmez. Biz ormanda sağlıklıyız ve kilo alıyoruz.  Şimdi güçlü hiç kimse yok ve herkes hastalıklı gibi görünüyor. Sıkıntılarımızı unutmamız için içmeye mecbur ediliyoruz.”

Şartlar hükümetlerin ‘doğal koruma alanlarını’  kullanarak  topraklara el koymayı  meşrulaştırılması dünya çapında kabile insanları için yaşamayı daha da kötü hale getiriyor.

Koruma alanlarında kabileleri çıkarmak sadece onların haklarını çiğnemek değildir, bu aynı zamanda çevreyi korumaya gelindiğinde bu amaca zararlıdır da. Bunun için kampanyamızın başarıya ulaşması için sizin desteğinize ihtiyacımız var.

Sizlerin katkılarınızla kabile cemaatlerinin topraklarındaki haklarını güvenceye almak ve saygı göstermek için uluslararası teşkilatlar nezdinde kampanyalar düzenleyecek ve doğa koruması için verilen önemli yardımların şiddet ve acı vermek için kullanılmamasını sağlayacağız.

Bize yardım edin lütfen.  Dünyada kabile cemaatlerinin savunucusu olan tek örgütlenmeyiz. Ve kabile cemaatlerinin insan haklarını koruyan ve onların haklarına saygı gösteren bir dünyaya sahip oluncaya kadar durmayacağız. Hiçbir miktar küçük değildir.

Yönetici Stephen Corry

Web site: http://www.survivalinternational.org/

Yardım için: https://www.survivalinternational.org/donate

Çeviren : Alişan Şahin

Visits: 44

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz