Reel Politik: İyisi de Kötüsü de Olamamak – Numan Bey

0
1924

Yıllardır reel politiğin içinde olan ve öğrenen bir partiden bahsediyoruz. Açlık grevleri süresince reel politiğin gereğini yerine getirerek muhalefet etmenin öyle ya da böyle bir halini hayata geçirmişler ve ölüm çığlıkları atmaktan behis görmemişlerdi.

Ha keza onların peşine takılan diğer grup, grupçuk, kendini Türk solunda gören bilumum harekette onların dümen suyunda gitmekten behis görmemişlerdi. Ve gene de biliyoruz ki bu büyülenme cezaevinde bulunan ve binlerce insanın iradesini temsil eden bir kişinin iradesi, onların  parti siyasetini belirleyen diğer insanların iradesinin üstünde daha da belirleyici bir hale gelmişti.  Öyle ya; bu durum belki bu siyasi çizginin tebalarınca anlaşılabilir.  Bizi meraklandırması gereken bu siyasi çizgi ile fikri yakınlığı olmayıp sadece eylemler bazında bir araya gelenlerin bu zatı muhteremin fikrine kayıtsız şartsız kabul oyu vermeleri olmaktadır.Yıllardır reel politiğin içinde olan ve öğrenen bir partiden bahsediyoruz. Açlık grevleri süresince reel politiğin gereğini yerine getirerek muhalefet etmenin öyle ya da böyle bir halini hayata geçirmişler ve ölüm çığlıkları atmaktan behis görmemişlerdi.

Burjuva politikası denen şeyin dayandığı bir fikri tartışma ve farklı fikirlerle hemhal olma halini bu hareketlerde görememize rağmen, bu fikrin savunucularının devamlı surette burjuva politikasının kötülüklerinden dem vurmasını nasıl izah etmek gerekir bilinmez.

Bizlere burjuva politikası denen şeyi (parlementer sistem ve temsil kurumunu) kabul ettirmek için, tek adam’ı mı göstermekteler.

Efendim anarşizm referans alınırsa, değil bir kişinin herşeyi belirlemesi ve bir halk, parti, çevre ve grup adına konuşması ve pazarlıklar yapması, çıkıp neyin nasıl yapılmasını kendi adına bu şekilde söylemesi dahi kabul edilemez bir duruma tekabül eder. Bu minvalde kendine Anarşist diyen Kürt Milliyetçisi Anarşistleri bir yana bırakarak demeliyiz ki hiç kimse kimseyi temsil edemez ve adına söz söyleyemez. Bu oldukça doğal bir insan olma halinin ve insanın otantik halini referans almanın gereği olarak böyledir.

Not: Burada, siyaset yapma şekli, anti-demokratik temayüller vs. üzerine yazdığım yazılardan dolayı “çözüm süreci” denen şeyin sonucunda meydana gelecek olan çatışmasızlığı ve savaşın durmasını istemiyorum sonucu çıkarılmasın. Aksine yapılacak en iyi şey kim nasıl yaparsa yapsın inanların ölmesinin önüne geçilmesi olurdu.

Numan Bey / itaatsiz.org

Visits: 32

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz