Suriye Muhalefeti: Konuşmayı Kimler Yapıyor – Charlie Skelton

0
2626

Mesele Suriye muhalefeti kaynakları olunca medya çok pasif kalıyor, bu kaynakların geçmişlerini ve politik bağlantılarını tetkik etmiyor. Bunlara daha yakından bakmanın zamanıdır.

Suriye genelinde, Hafa evlerinde ve Hula sokaklarında bir kâbus yayılıyor. Ve hepimiz hikâyenin nasıl sona erdiğini biliyoruz. Binlerce asker ve sivil öldürülüyor, şehirler ve aileler yokediliyor ve Başkan Esed bir hendekte ölümüne dövülüyor.

Bu ise daha az kanlı ve fakat önemli bir hikâye. Bu hikâye, hikâye anlatıcıları  -sözcüler, Suriye uzmanları ve demokrasi eylemcileri hakkındadır. Demeç verenlerin hakkındadır. “Israrla isteyen” ve “uyaran” ve “çağrıda bulunanlar” hakkındadır.

Bu hikâye, kendilerinden alıntı yapılan en önemli Suriye muhalefeti üyelerinden bir kısmı ve bunların Anglo Amerikan muhalefet yaratma işi ile bağlantıları hakkındadır. Ana akım medya söz konusu Suriyeli kaynaklar olunca çarpıcı bir şekilde pasif kalıyor: bunları basitçe “resmi sözcü”, veya “demokrasi yanlısı kampanyacılar” olarak hesap ediyor. Ve çoğunlukla bunların yaptığı açıklamaları, geçmişlerini veya politik bağlantılarını incelemiyor.

Burada şunu vurgulamak önemli: Suriyeli bir sözcünün geçmişini araştırmak Esed’e karşı muhalefetinin samimiyetinden kuşkulanmak değildir. Fakat Esed rejiminden tutkulu bir şekilde nefret etmek bağımsızlık garantisi de değildir. Aslında, Suriye muhalefet hareketinin pek çok kilit ismi Arap baharından çok önce sürgüne gitmiş olup Esed hükümetini yıkmak için ABD tarafından finanse edilmektedir.

ABD hükümet politikasının Esed rejimini zor kullanarak yıkma olduğu henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da, bu sözcüler Suriye’ye yabancı askeri müdaheleyi savunan ve müdahale için şimdilerde Obama yönetimine baskı kuran namlı ABD muhafazakârlarının doğal müttefikidirler. Göreceğimiz üzere bahi geçen sözcülerin çoğu destek bulmuş ve çoğu zaman Atlantiğin her iki yanında bulunan askeri müdahale iseyenlerle uzun soluklu ve karlı ilişkiler geliştirmişlerdir.

O halde Suriye halkı adına konuşan bu sözcülere daha yakından bakmanın tam zamanıdır.

Suriye Ulusal Konseyi(SUK)

En çok alıntı yapılan muhalefet sözcüleri Suriye Ulusal Konseyi’nin resmi temsilcileridir. SUK tek Suriyeli muhalefet grubu değildir fakat genellikle “ana muhalefet koalisyonu” olarak bilinmektedir. (BBC) The Washinghton Times SUK’u “Suriye dışında üslenmiş rakip hiziplerin şemsiye grubu” olarak tanımlamaktadır. Kesin olan şu ki SUK Batılı güçlerle en yakın ilişkileri kuran ve ayaklanmanın başından itibaren müdahaleyi savunan gruptur. Bu yılın Şubat ayında Tunus’ta yapılan Suriye’nin Dostları toplantısının açılışında William Hague “Birkaç dakika sonra Suriye Ulusal Konseyi’nin liderleri ile görüşeceğim…Bizler, diğer devletlerle birlikte kendilerine Suriye halkının meşru temsilcileri olarak muamele edip kendilerini bu şekilde tanıyacağız” açıklamasında bulundu.

SUK’un en kıdemli resmi sözcüsü, Paris merkezli Suriyeli akademisyen Bassma Kodmani’dir.

Kodmani, SUK’un icrai ofisinin üyesi ve dış ilişkiler başkanıdır. SUK’un güç merkezi ile yakın ilişkileri vardır ve Konsey’in en çok sesi çıkan sözcülerindendir. Kendisi bu hafta “İktidardaki rejimle herhangi bir diyalog kurulması mümkün değildir. Sadece farklı bir siyasi sisteme nasıl geçilebileceğini tartışabiliriz” açıklamasını yaptı. Ve bu açıklama AFP tarafından şöyle haber edildi:  “Rejimi rıza göstermeye mecbur etmek için bir sonraki adım Bölüm 7 başlığı altında tüm meşru araçlarının, zorlayıcı araçların, silah ambargolarının ve de gücün kullanımına imkân veren bir karar almak olmalıdır”

Bu açıklama Avusturalya Herald Sun gazetesinin manşetine “Suriyeliler silahlı barış görevlileri için çağrıda bulundu” şeklinde taşınmıştır. Uluslar arası bir askeri müdahale için çağrı yapıldığında tam olarak kim bu çağrıyı yapıyor diye sorduğumuzda sadece resmi bir SUK sözcüsü diyebiliriz ya da meseleye daha yakından bakabiliriz.

Bu yıl Kodmani’nin ikinci Bilderberg’i. 2008’deki Bilderberg konferansında Fransız olarak kayda geçmiş ama 2012’de bu tabiyet “uluslararası” olarak değişmiştir. Anavatanı uluslar arası ilişkiler dünyası haline gelmiştir. 2005’te Kodmani Kahire’de Ford Vakfı için çalışıyordu. Bu dönemde, Şubat 2005’te, ABD-Suriye ilişkileri çöktü ve Başkan Bush Şam büyükelçisini geri çağırdı.

Eylül 2005’te ise Kodmani güçlü ABD lobi grubu Dış İlişkiler Konseyinin insiyatifiyle başlatılan bir araştırma programı olan Arap Refor Girişimi’nin icrai müdürü oldu. Bu girişimin ABD/Orta Doğu projesini ise Emekli General Brent Scowcort yönlendirmektedir. Bu kişi Henry Kissinger yerine gelen ulusal güvenlik danışmanıdır. Girişimin bu projesinin yönetim kurulunda, Zibigniew Brezinski ve Goldman Sachs International’ın Başkanı Peter Sutherland bulunmaktadır. Aynı yılın Eylül ayında Kodmani programın tam zamanlı müdürü haline gelmiştir. 2005’in başlarında da projenin denetimi Avrupa Reform Merkezi’ne (CER) verilmişti. CER’in başkanı Royal Dutch Shell Başkan Yardımcısı Lord Kerr’dir ve burada Soros da yer almakatdır. Kısaca Kodmani rastgele kendisini mikrofonun önünde bulmamıştır.

Rıdvan Ziyade

Kendisinden en çok alıntı yapılan isimlerden biri de Rıdvan Ziyade’dir. SUK Temlsilcisi ve Dış İlişkiler Direktörüdür. Etkileyici bir CV’si vardır. Washinghton’daki federal ölçekte finanse edilen düşünce kuruluşu ABD Barış Enstitüsü’nün kıdemli üyesidir. Bu enstitü savunma bakanlığı ve ulusal güvenlik konseyi üyeleri ile doludur. Başkanı Richard Solomon’dur. Soloman Ulusal Güvenlik Konseyi’de Kissinger’in eski danışmanıdır.

Bu yılın Şubat ayında Ziyade bir grup insanla birlikte Obama’ya bir mektup yazıp Suriye’ye müdahalede bulunmasını istedi. İmzası olan diğer kişiler: James Woolsey (eski CIA şefi), Karl Rove (Genç Bush’un eğiticisi), Clifford May (Mevcut Tehlike Komitesi) ve Elizabeth Cheney (Pentagon’un İran Suriye Operasyon Grubunun eski başkanı)

Ziyade’nin Chatham House (Britanya için Dış İşleri Bürokratı yetiştirir)  ile de bağlantıları var. 2009’da burada misafir araştırmacı oldu.

Ausama Monajed

Ziyade ve Kodmani ile birlikte en önemli SUK sözcülerindendir. Elbette başkaları da mevcut; SUK büyük bir canavardır ve içinde Müslüman Kardeşler bile yer alır. Monajed basında çokça yer almıştır.

ABD Dış İşleri Bakanı 2008 yılında Monajed’i Adalet ve Kalkınma Hareketi’nin (MJD) Halkla İlişkiler Direktrü olarak tanıyordu. Bu MJD ile ilgili wikileaks sızıntılarından bir haberi, diplomatik yazışmaları geçen yıl Washinghton Post yayınlamıştı. Bu habere göre ABD, Britanya merkezli MJD’ye dikkate değer bir para akışı sağlamış. Monajed Barada TV’nin de kurucusu ve müdürüdür ve bu kanal ile bu hareketin bağlantısı vardır. Barada TV Amerikalı bir STK olan Demokrasi Konseyi tarafından da finanse edilmektedir. Ki bu konsey Geçiş Sürecinde Suriye başlıklı mini konferansın da diğer sponsorlarından biridir ve ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

Michael Weiss

Batı müdahalaesinin en ateşli taraftarlarından biri olan Weiss Amerikal ıbir gazetecidir ve Daily Telegraph blogger’ıdır. Müdahale talep eden yazıları ŞİMDİ Lübnan adlı web sitesinde yer alır. Bu sitenin ŞİMDİ Suriye bölümünde güncel bilgiler yer alır. ŞİMDİ Lübnan sitesi 2007 yılında Saatchi & Saatchi yöneticisi Eli Khoury tarafından kurulmuştur. Khoury reklam endüstrisi tarafından “stratejik iletişim uzmanı, şirketlerin ve hükümetlerin imaj ve marka geliştirmeleri konularında uzman” olarak tanımlanmaktadır. Weiss aynı zamanda Henry Jackson Society  -ultra şahin düşünce kuruluşu- iletişim ve halkla ilişkiler direktörüdür. Henry Jackson Society’nin uluslar arası patronları arasında diğer önemli isimlerin yanısıra, eski CIA şefi James Woosley ve Karanlıklar Prensi Richard Perle de bulunmkatadır. Weiss’in hazırladığı bir raporu Monajed edit edip SUK üzerinden bu raporu yayınlamıştır. Bunun için de Henry Jackson Society yardımcı olmuştur.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi

Suriye ile ilgili haberler için en sık atıfta bulunulan veri ve istatistikler bu gözlemevi tarafından sağlanmaktadır. İngiltere merkezlidir. Rami abdül Rahman adlı bir kişinin yönetimindedir. Eşiyle Londra’da bir giysi dükkânı işletmektedir. Ama ismi çok büyük olan bu gözlemevi hakkında neredeyse hiçbir inceleme yapılmamıştır.

Hamza Fakir

Medyada Demokrasi yanlısı eylemci olarak tanıtılmaktadır. Kitlesel katliam ve işkence haberlerinin kaynağı olarak sunulmaktadır. Bu yılın Şubat ayında yayınlanan Tehlikedeki Devrim, Bir Henry Jackson Society Brifinginin yazarlarından biridir. Bu brifingi Michael Weiss ile birlikte yazmıştır. Londra merkezli Stratejik Araştırma ve İletişim Merkezi’nin haberleşme müdürüdür. Bu merkez Monajed tarafından yürütülmektedir. Yani Monajed Fakir’in patronudur. Ancak bu merkezin adresinde bu merkezi fiziken bulamazsınız.

Tüm bunlar Suriye’de yaşananların olmadığı anlamına gelmez ama iddiaların araştırlmadığı da açıktır.

Bomba kapıları açılmış, planlar yapılmıştır.

The Guardian, 12 Temmuz 2012

Visits: 32

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz