ANARŞİST AMENTÜ*

0
3842

1. Anarşizmin Terörizm ve şiddetle alakası yoktur. Anarşistler teröristlere ya da güya kurtuluş hareketlerine yardım, destekte bulunmaz ve sempati duymazlar.

2. Anarşizm sorumsuzluk, parazitlik, kriminallik, nihilistlik ve ahlaksızlık değildir. En yüksek derecede etik ve kişisel sorumluluk gerektirir.

3. Anarşizm örgütlenmelere karşı düşmanlık anlamına gelmez. Anarşist örgütlenmeler, olabildiğince barışçıl toplumsal düzenin var olduğu gönüllülük üzerine oturur.

4. Anarşistler kararlı devlet karşıtlarıdırlar ve ne “sınırlı devlet”, ne de refah devleti”ni savunurlar.

5. Anarşistler her türlü cebr ve zora karşıdırlar.

6. Yoksulluk, bağnazlık, seksizm ve doğanın yok edilmesiyle mücadele devletin başarıyla üstesinden gelebileceği sorunlar değildir. Bundandır ki, Anarşistler vergilere, sansüre, hükümetlerin bu tarz uygulamalarına ve güya pozitif ayrımcılıklara da karşıdırlar.

7. Anarşistlerin günah keçisine ihtiyacı yoktur. Yoksulluk ve doğanın tahribine sonuçta sadece uluslar üstü kurumlar, IMF, ABD, “Gelişmiş Ülkeler”, Emperyalizm, ya da diğer şeytani figürler neden olmamakta, tüm bunlar tahakkümün hakimiyetinden kaynaklanmaktadır. Ancak tahakkümün kaldırılmasıyla bu problemlerin üstesinden gelinebilir.

8. Anarşizm özel herhangi bir Ekonomik sistem ileri sürmez. Ekonominin tahakkümcü olmayan ve gönüllü örgütlenmelerle oluşmasını arzu eder.

9. Anarşistler hizipçi ya da ütopyacı değillerdir. Devletçiliğin ve tahakkümün azaltılmasına ve otoriter ilişkilerin yerine gönüllü ilişkilerin konulduğu  her türlü çabaya sempatiyle yaklaşırlar.

Larry Gambone

Çev: Numan Bey

[*] Bu Amentü İngiltere’de yılda iki defa yayınlanan “Total Liberty, A journal of Evolutionary Anarchism” adlı derginin Bahar/Yaz 2006 sayısından çevrilmiştir.

Visits: 84

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz